Monday, September 20, 2021
Jurnalism corect


CORONAVIRUS | 54 de decese și 3.432 de cazuri raportate în ultimele 24 de ore / 997 de pacienți sunt internați la ATI

By Matthew Garvey , in Stirile zilei , at 27 februarie 2021

Grupul de Comunicare Strategică a anunțat sâmbătă 54 de decese și 3.432 de cazuri de COVID-19, în ultimele 24 de ore. De asemenea, 997 de pacienți sunt internați în secțiile ATI. În total, în România au fost înregistrate 799.164 de persoane infectate, din care 738.569 s-au vindecat și 20.287 au decedat.

Până astăzi, 27 februarie, pe teritoriul României, au fost confirmate 799.164 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). 738.569 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 3.432 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 7.832. Dintre acestea, 997 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 6.009.706 teste RT-PCR și 296.110 teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 23.341 de teste RT-PCR (12.856 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 10.485 la cerere) și 7.804 teste rapide antigenice.

Decese

Până astăzi, 20.287 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 26.02.2021 (10:00) – 27.02.2021 (10:00) au fost raportate 54 de decese (29 bărbați și 25 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Argeș, Bacău, Bistrița-Năsăud, Brăila, Botoșani, Caraș-Severin, Călărași, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Galați, Hunedoara,  Maramureș, Mehedinți, Neamț, Prahova, Satu Mare, Sibiu, Suceava, Timiș și București.

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 30-39 de ani,  4 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 16 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 17 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 16 decese la categoria de peste 80 de ani.

50 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar 4 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități.

Situația pe județe

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba15501612,32
2.Arad17265891,58
3.Argeș21115370,72
4.Bacău20263531,16
5.Bihor21272781,03
6.Bistrița-Năsăud8772270,84
7.Botoșani10925671,19
8.Brașov320671742,85
9.Brăila9810370,80
10.Buzău9547270,66
11.Caraș-Severin8321250,94
12.Călărași7598190,63
13.Cluj399512662,91
14.Constanța320431251,45
15.Covasna5932220,87
16.Dâmbovița17771471,28
17.Dolj194871061,56
18.Galați20335641,19
19.Giurgiu7818581,08
20.Gorj6822491,62
21.Harghita6227230,65
22.Hunedoara156441142,25
23.Ialomița8216250,96
24.Iași33548911,14
25.Ilfov312991032,88
26.Maramureș168481173,13
27.Mehedinți6030260,91
28.Mureș17917180,93
29.Neamț13948331,07
30.Olt11334250,76
31.Prahova27245410,67
32.Satu Mare9811491,89
33.Sălaj7990541,76
34.Sibiu20005651,77
35.Suceava20959651,17
36.Teleorman9843371,10
37.Timiș388253424,78
38.Tulcea6414190,77
39.Vaslui12966350,93
40.Vâlcea11879601,33
41.Vrancea8255310,72
42.Mun. București1289104572,46
43.Cazuri noi nealocate pe județe2436*171 
 TOTAL799.1643.432 

Sursă foto: Inquam Photos / Octav Ganea

Comentarii


    Lasă un răspuns


    Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

    MainNews

    FREE
    VIEW