Sunday, November 28, 2021
Jurnalism corect


CORONAVIRUS | 53 de decese și 2.096 de cazuri raportate în ultimele 24 de ore / 1.022 de pacienți sunt internați la ATI

By Matthew Garvey , in Stirile zilei , at 1 martie 2021

Grupul de Comunicare Strategică a anunțat luni 53 de decese și 2.096 de cazuri de COVID-19, în ultimele 24 de ore. De asemenea,  1.022 de pacienți sunt internați în secțiile ATI. În total, în România au fost înregistrate 804.090 de persoane infectate, din care 741.471 s-au vindecat și 20.403 au decedat.

Până astăzi, 1 martie, pe teritoriul României, au fost confirmate 804.090 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). 741.471 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 2.096 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 8.334. Dintre acestea, 1.022 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 6.029.263 de teste RT-PCR și 305.637 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 6.616 teste RT-PCR (4.431 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 2.185 la cerere) și 4.977 de teste rapide antigenice.

Decese

Până astăzi, 20.403 persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 28.02.2021 (10:00) – 01.03.2021 (10:00) au fost raportate 53 de decese (29 bărbați și 24 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Argeș, Arad, Bacău, Bihor, Brașov, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Dolj, Gorj, Iași, Maramureș, Mehedinți, Satu Mare, Sălaj, Sibiu, Suceava, Timiș, Ilfov și București.

Dintre acestea, 2 decese au fost înregistrate la categoria de vârstă 40-49 de ani, 4 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 17 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 16 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 14 decese la categoria de peste 80 de ani.

47 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 5 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități, iar pentru 1 pacient decedat nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

Situația pe județe

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba15579312,34
2.Arad17381421,80
3.Argeș21188410,78
4.Bacău20414721,26
5.Bihor21400551,17
6.Bistrița-Năsăud8808120,92
7.Botoșani10995311,27
8.Brașov32260852,82
9.Brăila9831140,78
10.Buzău9584130,69
11.Caraș-Severin8361171,02
12.Călărași7643210,68
13.Cluj403673263,15
14.Constanța322081031,55
15.Covasna595270,85
16.Dâmbovița17884631,33
17.Dolj19668791,66
18.Galați20455481,27
19.Giurgiu7884351,19
20.Gorj6912311,71
21.Harghita625270,70
22.Hunedoara15790342,49
23.Ialomița8244140,98
24.Iași33737491,22
25.Ilfov315341482,85
26.Maramureș16983683,12
27.Mehedinți6069130,99
28.Mureș17996310,99
29.Neamț14042441,13
30.Olt11412330,72
31.Prahova27352410,74
32.Satu Mare9870311,90
33.Sălaj8048181,89
34.Sibiu20105481,82
35.Suceava21036301,16
36.Teleorman9899301,17
37.Timiș393702195,07
38.Tulcea6442110,82
39.Vaslui13024250,95
40.Vâlcea11963321,40
41.Vrancea828990,76
42.Mun. București1297214462,48
43.Cazuri noi nealocate pe județe2138*-411 
 TOTAL804.0902.096 

Sursă foto: Inquam Photos/Octav Ganea

Comentarii


    Lasă un răspuns


    Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

    MainNews

    FREE
    VIEW