Tuesday, February 27, 2024
Jurnalism corect


CORONAVIRUS | 50 de decese și 1.509 de cazuri, în ultimele 24 de ore. 1.084 de pacienți sunt internați la ATI

By Matthew Garvey , in Stirile zilei , at 18 ianuarie 2021

Grupul de Comunicare Strategică a anunțat luni 50 de decese și 1.509 de cazuri de COVID-19, în ultimele 24 de ore. De asemenea, 1.084 de pacienți sunt internați în stare gravă în secțiile ATI. În total, în România au fost înregistrate 625.449 de persoane infectate, din care 625.449 s-au vindecat și 17.271 au decedat

Până astăzi, 18 ianuarie, pe teritoriul României, au fost confirmate 695.153 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). 625.449 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 1.509 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 8.710. Dintre acestea, 1.084 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 5.170.357 de teste RT-PCR și 46.176 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 5.808 teste RT-PCR (4.303 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 1.505 la cerere) și 3.093 de teste rapide antigenice.

Decese

Până astăzi, 17.271 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 17.01.2021 (10:00) – 18.01.2021 (10:00) au fost raportate 50 de decese (28 bărbați și 22 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Argeș, Bacău, Bihor, Brăila, Bistrița-Năsăud, Caraș-Severin, Cluj, Galați, Maramureș, Neamț, Olt, Sibiu, Suceava,  Timiș, Vaslui, Vâlcea și București.

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 40-49 ani, 3 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 13 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 20 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 13 decese la categoria de peste 80 de ani.

44 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități,  1 pacient decedat nu a prezentat comorbidități, iar pentru 5 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

Situația pe județe

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba13191251,96
2.Arad15072221,68
3.Argeș19774181,43
4.Bacău17883551,73
5.Bihor19232432,09
6.Bistrița-Năsăud791611,4
7.Botoșani9138201,58
8.Brașov27326352,71
9.Brăila9031101,92
10.Buzău8755100,84
11.Caraș-Severin7251242,21
12.Călărași6861121,39
13.Cluj33465883,73
14.Constanța288041752,76
15.Covasna53691,1
16.Dâmbovița15918191,48
17.Dolj16666671,69
18.Galați17915832,23
19.Giurgiu6977201,53
20.Gorj543580,9
21.Harghita559130,71
22.Hunedoara12751151,74
23.Ialomița7354111,44
24.Iași29933391,28
25.Ilfov27127954,16
26.Maramureș12298862,64
27.Mehedinți536571,04
28.Mureș16035281,31
29.Neamț12002331,5
30.Olt1017870,63
31.Prahova25282131,26
32.Satu Mare77411,7
33.Sălaj672171,85
34.Sibiu17949211,63
35.Suceava17487631,91
36.Teleorman8539171,72
37.Timiș299951324,44
38.Tulcea5865111,32
39.Vaslui11453121,76
40.Vâlcea10617121,61
41.Vrancea750860,76
42.Mun. București11341511623,55
43.Cazuri noi nealocate pe județe1968-1006 
 TOTAL695.1531.509 

Sursă foto: Inquam Photos / Octav Ganea

Comentarii


    Lasă un răspuns


    Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

    WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
    MainNews

    FREE
    VIEW