Friday, August 19, 2022
Jurnalism corect


CORONAVIRUS | 5 decese și 87 cazuri, raportate în ultimele 24 de ore / 186 de pacienți sunt internați în ATI

By Matthew Garvey , in Stirile zilei , at 17 iunie 2021

Grupul de Comunicare Strategică a raportat, miercuri, 5 decese și 87 de cazuri de COVID-19, în ultimele 24 de ore. În spitale, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 944, dintre care 186 sunt în ATI.

Până astăzi, 17 iunie, pe teritoriul României, au fost confirmate 1.080.070 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). 1.044.773 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 87 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 944. Dintre acestea, 186 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 8.168.419 teste RT-PCR și 1.324.035 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 17.509 teste RT-PCR (9.295 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 8.214 la cerere) și 9.942 de teste rapide antigenice.

Decese

Până astăzi, 32.115 persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 16.06.2021 (10:00) – 17.06.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 87 de decese (60 bărbați și 27 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Argeș, Arad, Bistrița-Năsăud, Constanța, Dolj, Galați, Giurgiu, Olt, Prahova, Suceava și Municipiul București.

82 dintre aceste decese sunt anterioare intervalului mai sus menționat și au fost introduse în baza de date, la solicitarea Ministerului Sănătății, de către Direcțiile de Sănătate Publică din țară, în urma verificărilor efectuate.

Astfel, 6 dintre acestea s-au produs în luna octombrie 2020, 32 în noiembrie 2020, 21 în decembrie 2020,  6  în ianuarie 2021, 4 în februarie 2021, 4 în martie 2021, 7 în aprilie 2021, 1 în mai 2021 și 1 în iunie 2021, în județele Argeș, Arad, Dolj, Galați, Giurgiu, Olt, Prahova, Suceava și Municipiul București.

Dintre cele 87 de decese, 1 a fost înregistrat la categoria de vârstă 30-39 de ani, 1 la categoria de vârstă 40-49 de ani, 4 la categoria de vârstă 50-59 de ani, 32 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 30 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 21 decese la categoria de vârstă peste 80 ani.

81 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 2 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități, iar pentru 4 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

Situația pe județe

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba2126240,2
2.Arad2365830,11
3.Argeș2742430,15
4.Bacău2605410,04
5.Bihor2927710,12
6.Bistrița-Năsăud1187010,05
7.Botoșani1417420,07
8.Brașov4367300,09
9.Brăila1329120,07
10.Buzău1257900,05
11.Caraș-Severin1147620,11
12.Călărași1005430,05
13.Cluj5753640,13
14.Constanța4294430,07
15.Covasna855220,1
16.Dâmbovița2249450,07
17.Dolj2663360,07
18.Galați2763200,08
19.Giurgiu1101710,05
20.Gorj920600,02
21.Harghita828210,08
22.Hunedoara2286410,04
23.Ialomița1078600,12
24.Iași4239100,06
25.Ilfov4508430,1
26.Maramureș2039340,06
27.Mehedinți833510,05
28.Mureș2395600,1
29.Neamț1896000,1
30.Olt1460520,08
31.Prahova3534670,2
32.Satu Mare1298810,05
33.Sălaj1094200,09
34.Sibiu2649410,09
35.Suceava2420300,06
36.Teleorman1371210,12
37.Timiș5432100,08
38.Tulcea843410,03
39.Vaslui1597930,07
40.Vâlcea1643450,1
41.Vrancea1069120,05
42.Mun. București18361590,12
43.Cazuri noi nealocate pe județe 

 

449*

2 
 TOTAL1.080.07087 

Sursă foto: Inquam Photos / Octav Ganea

Comentarii


    Lasă un răspuns


    Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

    WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
    MainNews

    FREE
    VIEW