Monday, November 28, 2022
Jurnalism corect


CORONAVIRUS 5.324 cazuri de COVID, înregistrate în ultimele 24 de ore/ Situația pe județe

By Andreea Traicu , in Stirile zilei , at 1 noiembrie 2020 Etichete: , , ,

Autoritățile anunță că, în ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 5.324 cazuri noi de COVID-19, cele mai multe -555 – fiind în municipiul Bucureşti. 910 persoane sunt internate la ATI.

„Până astăzi, 1 noiembrie, pe teritoriul României, au fost confirmate 246.663 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

175.975 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 5.324 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv.

Până astăzi, 7.067 de  persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 31.10.2020 (10:00) – 01.11.2020 (10:00) au fost raportate 99 decese (54 bărbați și 45 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brăila, Brașov, Călărași, Caraș-Severin, Constanța, Covasna, Dâmbovița, Dolj, Galați, Harghita, Hunedoara,  Iași, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Olt, Prahova, Sălaj, Sibiu, Timiș, Tulcea,   Vaslui și Municipiul București.

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 30-39 de ani,  5 decese au fost înregistrate la categoria 40-49 de ani, 6 decese  la categoria de vârstă 50-59 de ani, 20 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 36 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 31 decese la categoria de peste 80 de ani.

95 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 1 pacient decedat nu a prezentat comorbidități, iar pentru 3 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 11.489. Dintre acestea, 910 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 3.264.304  teste. Dintre acestea, 21.423 au fost efectuate în ultimele 24 de ore, 12.014 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 9.409 la cerere.

De asemenea, de la ultima informare făcută de GCS, au fost raportate și rezultatele a 133 de  teste prelucrate anterior ultimelor 24 de ore și transmise până la data de 1 noiembrie”, transmite Grupul de Comunicare Strategică.

Situația pe județe:

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba52271794,17
2.Arad5522993,34
3.Argeș70611291,19
4.Bacău84011962,00
5.Bihor68142573,3
6.Bistrița-Năsăud2807682,33
7.Botoșani3337851,76
8.Brașov97571312,8
9.Brăila3438461,28
10.Buzău3991601,21
11.Caraș-Severin2738762,09
12.Călărași1716361,08
13.Cluj96773444,87
14.Constanța58821331,7
15.Covasna23331122,63
16.Dâmbovița67222112,6
17.Dolj67651542,87
18.Galați64321371,51
19.Giurgiu1924311,41
20.Gorj2997151,34
21.Harghita3103612,89
22.Hunedoara4313941,89
23.Ialomița214041,6
24.Iași109922032,02
25.Ilfov61221071,64
26.Maramureș4530742,74
27.Mehedinți2200301,41
28.Mureș55291793,43
29.Neamț6298972,06
30.Olt37291291,3
31.Prahova97651211,74
32.Satu Mare1885721,67
33.Sălaj29881675,1
34.Sibiu56612573,68
35.Suceava94831071,78
36.Teleorman3220302,21
37.Timiș94732684,29
38.Tulcea1539351,02
39.Vaslui5065981,5
40.Vâlcea51321132,25
41.Vrancea3539241,1
42.Mun. București362965553,79
43.120 
 TOTAL246.6635.324 

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor:

Sursa foto: Inquam photos/ Octav Ganea

Comentarii


    Lasă un răspuns


    Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

    WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
    MainNews

    FREE
    VIEW