Monday, April 15, 2024
Jurnalism corect


CORONAVIRUS | 44 de decese și 4.383 de cazuri, în ultimele 24 de ore. Numărul pacienților internați la ATI a ajuns la 1.232

By Matthew Garvey , in Stirile zilei , at 14 martie 2021

Grupul de Comunicare Strategică a anunțat duminică 44 de decese și 4.383 de noi cazuri de COVID-19, în ultimele 24 de ore, iar un număr de 1.232 de pacienți sunt internați în secțiile ATI.

Până astăzi, 14 martie, pe teritoriul României, au fost confirmate 859.709 cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). 783.642 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 4.383 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 10.829. Dintre acestea, 1.232 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 6.328.098 de teste RT-PCR și 434.247 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 15.192 de teste RT-PCR (8.599 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 6.593 la cerere) și 5.343 de teste rapide antigenice.

Decese

Până astăzi, 21.483 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 13.03.2021 (10:00) – 14.03.2021 (10:00) au fost raportate 44 de decese (28 bărbați și 16 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Argeș, Bacău, Bistrița-Năsăud, Bihor, Brașov, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Dolj, Harghita, Hunedoara, Ialomița, Maramureș, Mehedinți, Satu Mare, Sibiu, Suceava, Timiș, Vaslui, Ilfov și București.

Dintre acestea, 3 decese au fost înregistrate la categoria de vârstă  50-59 ani, 15 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 20 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 6 decese la categoria de peste 80 de ani.

41 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar pentru 3 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

Situația pe județe

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba16648752,81
2.Arad185291042,35
3.Argeș22037901,29
4.Bacău214251101,28
5.Bihor226811092,01
6.Bistrița-Năsăud9292211,36
7.Botoșani11624581,39
8.Brașov348852313,75
9.Brăila10391301,61
10.Buzău9985340,84
11.Caraș-Severin8768331,21
12.Călărași8022451,18
13.Cluj433562033,53
14.Constanța343691592,74
15.Covasna6255351,15
16.Dâmbovița18907631,94
17.Dolj211941601,92
18.Galați21569461,61
19.Giurgiu8534532,26
20.Gorj7728532,17
21.Harghita6531210,83
22.Hunedoara17232833,03
23.Ialomița8634421,31
24.Iași355072051,72
25.Ilfov339352754,41
26.Maramureș18218672,29
27.Mehedinți6460311,37
28.Mureș18755861,26
29.Neamț15038841,67
30.Olt11987361,24
31.Prahova28234841,06
32.Satu Mare10741462,20
33.Sălaj8806553,01
34.Sibiu21238632,26
35.Suceava21849470,97
36.Teleorman10550581,64
37.Timiș436654335,49
38.Tulcea6721161,11
39.Vaslui13669421,20
40.Vâlcea12893662,21
41.Vrancea8736201,12
42.Mun. București13996411793,98
43.Cazuri noi nealocate pe județe4147*-368 
 TOTAL859.7094.383 

Sursă foto: Inquam photos/ Octav Ganea

Comentarii


  • … [Trackback]

    […] Info on that Topic: mainnews.ro/coronavirus-44-de-decese-si-4-383-de-cazuri-in-ultimele-24-de-ore-numarul-pacientilor-internati-la-ati-a-ajuns-la-1-232/ […]

Lasă un răspuns


Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
MainNews

FREE
VIEW