Thursday, October 28, 2021
Jurnalism corect


CORONAVIRUS | 41 de decese și 241 cazuri, în ultimele 24 de ore / 410 de pacienți sunt internați în ATI

By Matthew Garvey , in Stirile zilei , at 1 iunie 2021

Grupul de Comunicare Strategică a raportat, marți, 41 de decese și 241 noi cazuri de COVID-19, în ultimele 24 de ore. În spitale, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 2.159. Dintre acestea, 410 sunt internate în ATI.

Până astăzi, 1 iunie, pe teritoriul României, au fost confirmate 1.077.978 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). 1.040.527 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 241 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 2.159. Dintre acestea, 410 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 7.914.419  teste RT-PCR și 1.173.496 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 18.062 de teste RT-PCR (8.630 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 9.432 la cerere) și 8.723 de teste rapide antigenice.

Decese

Până astăzi, 30.353 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 31.05.2021 (10:00) – 01.06.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 41 de decese (22 bărbați și 19 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Argeș, Bacău, Bihor, Buzău, Botoșani, Cluj, Constanța, Covasna, Dâmbovița, Dolj,   Prahova, Sibiu, Tulcea, Vaslui, Vâlcea, Ilfov și Municipiul București.

6 dintre aceste decese sunt anterioare intervalului mai sus menționat și au fost introduse în baza de date, la solicitarea Ministerului Sănătății, de către Direcțiile de Sănătate Publică din țară, în urma verificărilor efectuate.

Astfel, 4 dintre decese s-au produs în luna ianuarie 2021, 2 în februarie 2021, toate în județul Bacău.

Dintre cele 41 de decese, 11 decese au fost înregistrate la categoria de vârstă 60-69 ani, 12 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 18 decese la categoria de vârstă peste 80 ani.

39 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar 2 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități.

Situația pe județe

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba2118650,53
2.Arad2360120,17
3.Argeș27323100,33
4.Bacău2602010,14
5.Bihor2920080,40
6.Bistrița-Năsăud1185400,20
7.Botoșani1413930,19
8.Brașov4361890,36
9.Brăila1326420,26
10.Buzău1255520,18
11.Caraș-Severin1143670,44
12.Călărași1003600,18
13.Cluj5742840,40
14.Constanța4288350,26
15.Covasna852700,28
16.Dâmbovița2245350,16
17.Dolj2657320,15
18.Galați2757300,29
19.Giurgiu1100010,19
20.Gorj920000,09
21.Harghita825510,18
22.Hunedoara2284920,19
23.Ialomița1075110,19
24.Iași4233290,20
25.Ilfov4502840,35
26.Maramureș2035310,16
27.Mehedinți832130,22
28.Mureș2389980,23
29.Neamț1890360,33
30.Olt1456720,19
31.Prahova35184220,39
32.Satu Mare1296320,11
33.Sălaj1092100,21
34.Sibiu2645480,45
35.Suceava2415940,14
36.Teleorman1366710,18
37.Timiș5424870,28
38.Tulcea842410,36
39.Vaslui1594270,13
40.Vâlcea1639150,25
41.Vrancea1066710,18
42.Mun. București183333450,32
43.Cazuri noi nealocate pe județe 

 

498*

35 
 TOTAL1.077.978241 

Sursă foto: Inquam Photos / Octav Ganea

Comentarii


    Lasă un răspuns


    Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

    MainNews

    FREE
    VIEW