Monday, November 28, 2022
Jurnalism corect


CORONAVIRUS | 41 de decese și 1.872 de cazuri, în ultimele 24 de ore. 964 de pacienți sunt internați la ATI

By Vîrban Robert , in Stirile zilei , at 14 februarie 2021

Grupul de Comunicare Strategică a anunțat duminică 41 de decese și 2.415 de cazuri de COVID-19, în ultimele 24 de ore. De asemenea, 964 de pacienți sunt internați în stare gravă în secțiile ATI. În total, în România au fost înregistrate 761.963 de persoane infectate, din care 708.151 s-au vindecat și 19.366 au decedat.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba14657312,08
2.Arad16388691,15
3.Argeș20660170,59
4.Bacău19393290,9
5.Bihor20628290,84
6.Bistrița-Năsăud8499110,75
7.Botoșani10392151,16
8.Brașov303361742,22
9.Brăila9536140,56
10.Buzău9250170,53
11.Caraș-Severin8025211,02
12.Călărași7403140,69
13.Cluj37564462,36
14.Constanța30971541,33
15.Covasna574650,71
16.Dâmbovița17084260,9
17.Dolj18326331,21
18.Galați19580210,99
19.Giurgiu7513140,77
20.Gorj6272291,33
21.Harghita601270,58
22.Hunedoara14575181,61
23.Ialomița7929200,81
24.Iași32420800,8
25.Ilfov29802752,11
26.Maramureș152571042,97
27.Mehedinți577550,7
28.Mureș17390271,12
29.Neamț13364231,03
30.Olt10950250,74
31.Prahova26702440,74
32.Satu Mare9091181,74
33.Sălaj7573181,57
34.Sibiu19147381,27
35.Suceava20043461,4
36.Teleorman9414-1**1,16
37.Timiș353141933,69
38.Tulcea6230160,57
39.Vaslui12485300,88
40.Vâlcea11372310,82
41.Vrancea795490,4
42.Mun. București1234294932,06
43.Cazuri noi nealocate pe județe1512*-116
 TOTAL761.9631.872

Până duminică, 19.366 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 13.02.2021 (10:00) – 14.02.2021 (10:00) au fost raportate 41 de decese (21 bărbați și 20 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Arad, Argeș, Bacău, Botoșani, Brăila, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Maramureș, Olt, Prahova, Satu Mare, Sibiu, Timiș, Ilfov și  București.

Dintre acestea, un deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 30-39 ani, 2 decese la categoria de vârstă 40-49 ani, 5 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 12 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 13 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 8 decese la categoria de peste 80 de ani.

Toate decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 6.952. Dintre acestea, 964 sunt internate la ATI. 

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 5.719.598 de teste RT-PCR și 202.447 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 11.822 de teste RT-PCR (6.455 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 5.367 la cerere) și 2.798 de teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 39.318 persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 10.038 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 60.450 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 153 de persoane.

Sursa foto: Inquam Photos / Virgil Simionescu

Comentarii


    Lasă un răspuns


    Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

    WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
    MainNews

    FREE
    VIEW