Monday, December 6, 2021
Jurnalism corect


CORONAVIRUS 4.076 cazuri noi, înregistrate în ultimele 24 de ore/ 1.521 de pacienți sunt internați la ATI. Au fost raportate 164 decese

By Andreea Traicu , in Stirile zilei , at 14 aprilie 2021 Etichete: , ,

Autoritățile anunță că, în ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 4.076 de cazuri noi de COVID-19, numărul total al îmbolnăvirilor ajungând la 1.016.449. 920.653 de pacienți au fost declarați vindecați. În intervalul menționat, au fost raportate 164 de decese. 1.521 de persoane sunt internate la ATI.

În ultimele 24 de ore au fost efectuate 26.409 teste RT-PCR (16.775 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 9.634 la cerere) și 10.797 de teste rapide antigenice.

Distribuția pe județe a cazurilor :

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba19623963,67
2.Arad221781363,52
3.Argeș25404612,61
4.Bacău24702871,97
5.Bihor269211503,29
6.Bistrița-Năsăud11047472,51
7.Botoșani13450611,69
8.Brașov414201294,14
9.Brăila12405722,57
10.Buzău11666641,85
11.Caraș-Severin10225812,23
12.Călărași9463402,00
13.Cluj537293145,90
14.Constanța407601693,56
15.Covasna7687782,93
16.Dâmbovița21576562,12
17.Dolj251311002,34
18.Galați257961233,06
19.Giurgiu10432382,80
20.Gorj8926151,04
21.Harghita7492541,39
22.Hunedoara21509673,98
23.Ialomița10208462,66
24.Iași404521052,14
25.Ilfov427221606,78
26.Maramureș19827391,11
27.Mehedinți7728341,88
28.Mureș220411412,70
29.Neamț17540921,93
30.Olt13689591,82
31.Prahova322791122,65
32.Satu Mare12407471,65
33.Sălaj10257402,46
34.Sibiu24661813,18
35.Suceava23464360,88
36.Teleorman12719782,89
37.Timiș517171653,93
38.Tulcea7898422,27
39.Vaslui15324431,37
40.Vâlcea15378272,90
41.Vrancea9945601,56
42.Mun. București1725066685,87
43.Cazuri noi nealocate pe județe 

 

2145

-37
 TOTAL1.016.4494.076

Până astăzi, 25.605 persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 13.04.2021 (10:00) – 14.04.2021 (10:00) au fost raportate 164 de decese (88 bărbați și 76 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brăila, Brașov, Buzău, Caraș-Severin, Călărași,  Constanța, Dâmbovița, Dolj, Galați, Gorj, Harghita, Hunedoara, Ialomița, Iași, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Neamț, Prahova, Sălaj, Satu Mare, Sibiu, Teleorman, Timiș, Tulcea, Vâlcea, Vrancea, Ilfov și Municipiul București.

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 30-39 ani, 4 decese la categoria de vârstă 40-49 ani, 20 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 44 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 51 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 44 decese la categoria de peste 80 de ani.

153 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 4 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități, iar pentru 7 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 13.360. Dintre acestea, 1.521 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 7.035.734 de teste RT-PCR și 737.768 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 26.409 teste RT-PCR (16.775 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 9.634 la cerere) și 10.797 de teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 58.453 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 15.599 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 47.088 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 131 de persoane.

Sursa foto: Inquam Photos / Octav Ganea

Comentarii


    Lasă un răspuns


    Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

    MainNews

    FREE
    VIEW