Thursday, June 13, 2024
Jurnalism corect


CORONAVIRUS 4.064 de cazuri noi de COVID-19 din 25.191 de teste RT-PCR și 8.604 antigenice, în ultimele 24 de ore. O tânără de 17 ani a murit/București, Ilfov, Brașov, Cluj și Timiș sunt în scenariul roșu

By Redactia , in Stirile zilei , at 6 martie 2021 Etichete: , ,

Grupul de Comunicare Strategică anunță că, în ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 4.064 de cazuri noi de COVID-19, fiind efectuate 25.191 de teste RT-PCR și 8.604 teste rapide antigenice. Până astăzi, 6 martie, pe teritoriul României, au fost confirmate 824.995 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). 754.335 de pacienți au fost declarați vindecați. București, Ilfov, Brașov, Cluj și Timiș sunt în scenariul roșu.

În intervalul menționat, au fost raportate 69 de decese, pentru trei dintre acestea nefiind raportate comorbidități, până în prezent. Unul dintre decese a fost întregistrat la categoria de vârstă 10-19 ani. Este vorba despre o tânără în vârstă de 17 ani, din București, care prezenta comorbidități foarte grave. Numărul total al deceselor a ajuns la 20.854.

Numărul persoanelor internate în spital este de 9.306, iar dintre acestea 1.070 sunt la ATI.

Distribuția pe județe a cazurilor :

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba15982892,34
2.Arad178471342,17
3.Argeș21483410,96
4.Bacău20804641,21
5.Bihor21884881,59
6.Bistrița-Năsăud9004291,15
7.Botoșani11231321,27
8.Brașov332692223,20
9.Brăila10024481,07
10.Buzău9727290,75
11.Caraș-Severin8512251,04
12.Călărași7755200,77
13.Cluj415492123,52
14.Constanța32836661,86
15.Covasna6068350,92
16.Dâmbovița18239491,66
17.Dolj202391161,78
18.Galați20886811,38
19.Giurgiu8123591,83
20.Gorj7264592,04
21.Harghita6357240,79
22.Hunedoara163651472,83
23.Ialomița8397211,12
24.Iași343821411,43
25.Ilfov323511653,63
26.Maramureș175461042,83
27.Mehedinți6222311,16
28.Mureș18261740,97
29.Neamț14417831,33
30.Olt11630421,07
31.Prahova27650620,82
32.Satu Mare10251612,08
33.Sălaj8337592,42
34.Sibiu20548821,99
35.Suceava21395681,10
36.Teleorman10158621,35
37.Timiș410333135,48
38.Tulcea6557261,02
39.Vaslui13280531,05
40.Vâlcea12280781,71
41.Vrancea8464430,97
42.Mun. București1333589063,12
43.Cazuri noi nealocate pe județe3030*-79
 TOTAL824.9954.064 

 

 

Pe teritoriul României, 46.419 persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 13.643 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 50.156 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 117 persoane.

Sursa foto: Inquam Photos / Octav Ganea

 

Comentarii


    Lasă un răspuns


    Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

    MainNews

    FREE
    VIEW