Sunday, January 16, 2022
Jurnalism corect


CORONAVIRUS | 38 de pacienți sunt internați în ATI / 1 deces și 104 de cazuri, în ultimele 24 de ore

By Matthew Garvey , in Stirile zilei , at 23 iulie 2021

Grupul de Comunicare Strategică a raportat, vineri, 2 decese și 104 de cazuri de COVID-19, în ultimele 24 de ore. În spitale, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 277, dintre care 38 sunt în ATI. Adițional, a fost înregistrat un deces din urmă. 

Până astăzi, 23 iulie, pe teritoriul României, au fost confirmate 1.082.057 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

1.047.117 pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 104 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 277. Dintre acestea, 38 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrat  8.602.219 teste RT-PCR și 1.734.485 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 12.038 de teste RT-PCR (4.681 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 7.357 la cerere) și 14.587 de teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 601 persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 449 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 38.542 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 41 de persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 229 de apeluri la numărul unic de urgență 112 și 915 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor

Decese

Până astăzi, 34.266 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 22.07.2021 (10:00) – 23.07.2021 (10:00) a fost raportat de către INSP 2 decese (1 bărbat și 1 femeie), al unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitale din Neamț și Municipiul București.

Unul dintre aceste decese este anterior intervalului mai sus menționat și a fost introduse în baza de date, la solicitarea Ministerului Sănătății, de către Direcțiile de Sănătate Publică din țară, în urma verificărilor efectuate și s-a produs în luna iunie 2021, în județul Neamț.

Dintre cele 2 decese, 1 a fost înregistrat la categoria de vârstă 60-69 ani și 1 la categoria de vârstă peste 80 ani.

Ambele decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități.

Situația pe județe

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba2128410,01
2.Arad2369600,03
3.Argeș2748830,02
4.Bacău2611010,02
5.Bihor2929100,01
6.Bistrița-Năsăud1189500,04
7.Botoșani1420220,02
8.Brașov4369200,01
9.Brăila1330300,01
10.Buzău1259610,02
11.Caraș-Severin1149400,01
12.Călărași1006810,02
13.Cluj5767740,06
14.Constanța4299740,04
15.Covasna855910
16.Dâmbovița2251200,01
17.Dolj2672440,03
18.Galați2767300,01
19.Giurgiu1103510,01
20.Gorj922000,01
21.Harghita829510,01
22.Hunedoara2289310,03
23.Ialomița1080130,01
24.Iași4249170,04
25.Ilfov45198110,08
26.Maramureș2043820,03
27.Mehedinți833900
28.Mureș23990-1**0,01
29.Neamț1899610,01
30.Olt1463410,01
31.Prahova3549560,03
32.Satu Mare1304690,07
33.Sălaj1095300,01
34.Sibiu2652600,01
35.Suceava2423700,02
36.Teleorman1373600,03
37.Timiș5441570,04
38.Tulcea844500,01
39.Vaslui1600600,01
40.Vâlcea1645500,02
41.Vrancea1069510
42.Mun. București183907130,05
43.Cazuri noi nealocate pe județe 

 

550*

19
 TOTAL1.082.057104

Sursă foto: Inquam Photos / Octav Ganea

Comentarii


    Lasă un răspuns


    Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

    MainNews

    FREE
    VIEW