Monday, May 20, 2024
Jurnalism corect


CORONAVIRUS | 38 de pacienți sunt internați în ATI / 2 decese și 102 de cazuri, în ultimele 24 de ore

By Matthew Garvey , in Stirile zilei , at 21 iulie 2021

Grupul de Comunicare Strategică a raportat, miercuri, 2 decese și 102 de cazuri de COVID-19, în ultimele 24 de ore. În spitale, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 258, dintre care 38 sunt în ATI. 

Până astăzi, 21 iulie, pe teritoriul României, au fost confirmate 1.081.875 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

1.046.952 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 102 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 258. Dintre acestea, 38 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrat  8.578.335 de teste RT-PCR și 1.706.823 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 13.069 de teste RT-PCR (6.429 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 6.640 la cerere) și 14.095 de teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 541 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 428 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 35.380 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 35 de persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 257 de apeluri la numărul unic de urgență 112 și 1.140 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

Decese

Până astăzi, 34.260 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 20.07.2021 (10:00) – 21.07.2021 (10:00) a fost raportat de către INSP 2 decese (1 bărbat și 1 femeie), al unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitale din Arad și Brașov.

Dintre cele 2 decese, 1 a fost înregistrat la categoria de vârstă 70-79 ani și 1 la categoria de vârstă peste 80 ani.

Ambele decese înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități.

Nu sunt raportate decese anterioare intervalului de referință.

Situația pe județe

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba2128200,01
2.Arad2369510,03
3.Argeș2748410,03
4.Bacău2610620,02
5.Bihor2929000
6.Bistrița-Năsăud1189510,03
7.Botoșani1420010,02
8.Brașov43692-1**0,01
9.Brăila1330200,01
10.Buzău1259210,02
11.Caraș-Severin1149300,01
12.Călărași1006500,01
13.Cluj5766930,06
14.Constanța42990-1**0,03
15.Covasna855800
16.Dâmbovița2251100,01
17.Dolj2671820,03
18.Galați2767100,01
19.Giurgiu1103410,01
20.Gorj922000,02
21.Harghita829200,01
22.Hunedoara2288830,03
23.Ialomița1079600,01
24.Iași4248250,04
25.Ilfov4518260,07
26.Maramureș2043620,02
27.Mehedinți833900
28.Mureș2399020,01
29.Neamț1899410,01
30.Olt1463310,01
31.Prahova3548630,04
32.Satu Mare1303610,06
33.Sălaj1095320,01
34.Sibiu2652620,02
35.Suceava2423600,01
36.Teleorman1373200,04
37.Timiș5440890,04
38.Tulcea844410,02
39.Vaslui1600440,02
40.Vâlcea1645500,01
41.Vrancea1069400
42.Mun. București183866170,05
43.Cazuri noi nealocate pe județe 

 

536*

32
 TOTAL1.081.875102

Sursă foto: Inquam Photos / Octav Ganea

Comentarii


Lasă un răspuns


Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

MainNews

FREE
VIEW