Saturday, June 25, 2022
Jurnalism corect


CORONAVIRUS | 33 de pacienți sunt internați în ATI / Un deces și 46 de cazuri, în ultimele 24 de ore

By Matthew Garvey , in Stirile zilei , at 19 iulie 2021

Grupul de Comunicare Strategică a raportat, luni, un deces și 46 de cazuri de COVID-19, în ultimele 24 de ore. În spitale, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 269, dintre care 33 sunt în ATI. 

Până astăzi, 19 iulie, pe teritoriul României, au fost confirmate 1.081.678 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

1.046.776 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 46 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 269. Dintre acestea, 33 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrat 8.552.078 teste RT-PCR și 1.674.630 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 4.081 de teste RT-PCR (1.798 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 2.283 la cerere) și 6.892 de teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 539 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 417 persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 32.109 persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 35 de persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 208 apeluri la numărul unic de urgență 112.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 18 iulie, 434 de sancțiuni contravenționale, în valoare de 63.100 de lei.

Decese

Până astăzi, 34.254 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 18.07.2021 (10:00) – 19.07.2021 (10:00) a fost raportat de către INSP 1 deces (femeie), al unei paciente infectate cu noul coronavirus, internată într-un spital din Iași.

Decesul a fost înregistrat la categoria de vârstă 60-69 ani şi pacienta a prezentat comorbidități.

Nu sunt raportate decese anterioare intervalului de referință.

Situația pe județe

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba2127700,01
2.Arad2369410,04
3.Argeș2748100,03
4.Bacău2610100,02
5.Bihor2929000
6.Bistrița-Năsăud1189110,02
7.Botoșani1419800,02
8.Brașov43690-1**0,01
9.Brăila1330200,01
10.Buzău1259010,02
11.Caraș-Severin1149310,02
12.Călărași1006400,01
13.Cluj5765980,06
14.Constanța4298940,03
15.Covasna855810
16.Dâmbovița2251100,01
17.Dolj2671410,03
18.Galați2767110,01
19.Giurgiu1103300,02
20.Gorj921900,01
21.Harghita829000,01
22.Hunedoara2288200,03
23.Ialomița1079600,01
24.Iași4247150,04
25.Ilfov4517160,05
26.Maramureș2043030,02
27.Mehedinți833900
28.Mureș2398700,01
29.Neamț1899320,01
30.Olt1463200,02
31.Prahova3548110,05
32.Satu Mare1303430,06
33.Sălaj1095100,01
34.Sibiu2652000,01
35.Suceava2423630,01
36.Teleorman1373210,04
37.Timiș5439320,04
38.Tulcea844300,02
39.Vaslui1600000,01
40.Vâlcea1645510,03
41.Vrancea1069400
42.Mun. București18383560,05
43.Cazuri noi nealocate pe județe 

 

488*

-5 
 TOTAL1.081.67846 

Sursă foto: Inquam Photos / Octav Ganea

Comentarii


    Lasă un răspuns


    Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

    WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
    MainNews

    FREE
    VIEW