Monday, November 28, 2022
Jurnalism corect


CORONAVIRUS 2.580 cazuri noi de COVID-19, în ultimele 24 de ore, din 24.310 de teste

By Redactia , in Stirile zilei , at 5 februarie 2021 Etichete: ,

Autoritățile anunță că, în ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 2.580 cazuri noi de COVID-19, numărul total ajungând la 740.732.  686.692 de pacienți au fost declarați vindecați. În intervalul menţionat au fost realizate 24.310 teste.

Distribuția pe județe:

 

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba14140771,75
2.Arad15940471,03
3.Argeș20405430,65
4.Bacău18904490,94
5.Bihor20298321,23
6.Bistrița-Năsăud8346240,93
7.Botoșani10063391,4
8.Brașov292821372,13
9.Brăila941250,69
10.Buzău9072130,49
11.Caraș-Severin7824351,26
12.Călărași7247220,68
13.Cluj362611552,4
14.Constanța30288751,41
15.Covasna562570,67
16.Dâmbovița16760241,03
17.Dolj17753681,14
18.Galați19163621,24
19.Giurgiu7380170,78
20.Gorj5934391,03
21.Harghita5888280,61
22.Hunedoara13984681,68
23.Ialomița7765300,93
24.Iași31763811,06
25.Ilfov290121152,24
26.Maramureș142581262,96
27.Mehedinți5667220,81
28.Mureș17002451,09
29.Neamț12949361,25
30.Olt10702320,47
31.Prahova26308560,88
32.Satu Mare8665591,7
33.Sălaj7327271,7
34.Sibiu18699371,09
35.Suceava193471041,62
36.Teleorman9140401,05
37.Timiș333832183,29
38.Tulcea6131140,64
39.Vaslui12186450,93
40.Vâlcea11174150,97
41.Vrancea7818110,36
42.Mun. București1200133381,9
43.Cazuri noi nealocate pe județe1454*63
 TOTAL740.7322.580 

 

 

„Până astăzi, 18.748 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 04.02.2021 (10:00) – 05.02.2021 (10:00) au fost raportate 73 de decese (46 bărbați și 27 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Argeș, Bacău, Bihor, Brăila, Brașov, Buzău, Călărași, Caraș-Severin, Cluj, Covasna, Dolj, Giurgiu, Gorj, Harghita, Hunedoara, Ialomița, Iași, Maramureș, Mehedinți, Neamț, Sibiu,  Suceava, Timiș, Vaslui, Ilfov și București.

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 30-39 ani, 4 decese la categoria de vârstă 40-49 ani, 8 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 17 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 24 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 19 decese la categoria de peste 80 de ani.

68 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 4 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități, iar pentru 1 pacient decedat nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 7.483. Dintre acestea, 954 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 5.548.136 de teste RT-PCR și 151.566 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 24.310 teste RT-PCR (16.316 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 8.994 la cerere) și 7.442 de teste rapide antigenice”, transmit autorităţile.

Sursa foto: Inquam Photos / Octav Ganea

Comentarii


    Lasă un răspuns


    Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

    WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
    MainNews

    FREE
    VIEW