Monday, September 20, 2021
Jurnalism corect


CORONAVIRUS 2.419 cazuri noi, înregistrate în ultimele 24 de ore/ 968 de persoane, internate la ATI

By Redactia , in Stirile zilei , at 21 februarie 2021 Etichete:

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 2.419 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19).  

Până astăzi, 21 februarie, pe teritoriul României, au fost confirmate 779.695 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

724.333 de pacienți au fost declarați vindecați.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba15131592,09
2.Arad16805631,35
3.Argeș20866330,54
4.Bacău19888631,18
5.Bihor20891240,79
6.Bistrița-Năsăud8614150,71
7.Botoșani10674321,13
8.Brașov311431182,38
9.Brăila9647110,62
10.Buzău9392290,58
11.Caraș-Severin8175270,93
12.Călărași7511120,71
13.Cluj387221692,49
14.Constanța31435491,25
15.Covasna5841220,74
16.Dâmbovița17388420,97
17.Dolj18895571,37
18.Galați19938400,97
19.Giurgiu7621430,82
20.Gorj6526391,39
21.Harghita6098110,54
22.Hunedoara15083322,04
23.Ialomița806990,81
24.Iași32991830,73
25.Ilfov305061212,28
26.Maramureș160941232,95
27.Mehedinți5901250,72
28.Mureș17691350,97
29.Neamț13654320,97
30.Olt11140230,77
31.Prahova26988430,68
32.Satu Mare9447341,72
33.Sălaj7748291,46
34.Sibiu19560321,42
35.Suceava20540591,24
36.Teleorman9653211,22
37.Timiș369432353,99
38.Tulcea630800,64
39.Vaslui12733250,88
40.Vâlcea1156160,76
41.Vrancea8080160,44
42.Mun. București1261274772,23
43.Cazuri noi nealocate pe județe1677*1
 TOTAL779.6952.419 

 

Până astăzi, 19.847 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

 

În intervalul 20.02.2021 (10:00) – 21.02.2021 (10:00) au fost raportate 52 de decese (23 bărbați și 29 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bihor, Botoșani, Brăila, Caraș-Severin, Constanța, Cluj, Dâmbovița, Dolj,  Maramureș, Olt, Sălaj, Sibiu, Suceava, Timiș, Vâlcea, Vaslui și Municipiul București.

 

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 20-29 de ani, 3 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 16 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 19 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 13 decese la categoria de peste 80 de ani.

 

50 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 1 pacient decedat nu a prezentat comorbidități, iar pentru 1 pacient decedat nu au fost raportate până în prezent comorbidități.

 

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 7.182. Dintre acestea, 968 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 5.874.883 de teste RT-PCR și 249.466 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 12.962 de teste RT-PCR (7.063 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 5.899 la cerere) și 3.683 teste rapide antigenice.

Sursa foto: Inquam Photos / Octav Ganea

Comentarii


    Lasă un răspuns


    Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

    MainNews

    FREE
    VIEW