Monday, July 15, 2024
Jurnalism corect


CORONAVIRUS 2.265 cazuri noi, înregistrate în ultimele 24 de ore. Au fost efectuate 13.677 de teste RT-PCR și 5.742 antigenice/ Au fost raportate 160 de decese/ 1.475 de pacienți, internați la ATI

By Redactia , in Stirile zilei , at 18 aprilie 2021

Autoritățile anunță că, în ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 2.265 cazuri noi de COVID, fiind efectuate 13.677 de teste RT-PCR (6.286 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 7.391 la cerere) și 5.742 de teste rapide antigenice.

In intervalul menționat au fost înregistrate 160 de decese. 1.475 de persoane sunt internate la ATI.

Distribuția pe județe a cazurilor :

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba19883623,33
2.Arad22580703,17
3.Argeș25770682,30
4.Bacău25051851,80
5.Bihor273901103,04
6.Bistrița-Năsăud11231362,33
7.Botoșani13589171,52
8.Brașov41936713,52
9.Brăila12602432,36
10.Buzău11855391,73
11.Caraș-Severin10437472,29
12.Călărași9574131,66
13.Cluj545591155,16
14.Constanța41255673,04
15.Covasna7871272,90
16.Dâmbovița21738321,66
17.Dolj25430521,99
18.Galați26171822,70
19.Giurgiu10563202,40
20.Gorj898480,89
21.Harghita7624301,38
22.Hunedoara21831423,46
23.Ialomița10318222,28
24.Iași40922721,84
25.Ilfov432481475,66
26.Maramureș19887120,86
27.Mehedinți7804131,71
28.Mureș22402442,64
29.Neamț17795351,78
30.Olt13883571,57
31.Prahova327991502,46
32.Satu Mare12544231,45
33.Sălaj10387352,15
34.Sibiu25041852,94
35.Suceava2355190,77
36.Teleorman12880112,57
37.Timiș52250893,37
38.Tulcea7996162,03
39.Vaslui15451201,21
40.Vâlcea15580322,54
41.Vrancea10081281,47
42.Mun. București1750724625,19
43.Cazuri noi nealocate pe județe 

 

1489*

-233
 TOTAL1.029.3042.265

Până astăzi, 26.232 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 17.04.2021 (10:00) – 18.04.2021 (10:00) au fost raportate 160 de decese (93 bărbați și 67 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brăila, Brașov, Buzău, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Hunedoara, Ialomița, Iași, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Neamț, Olt, Prahova, Sălaj, Satu Mare, Sibiu, Timiș,  Vaslui, Vâlcea și Municipiul București.

Dintre acestea, 8 decese au fost înregistrate la categoria de vârstă 40-49 ani, 17 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 47 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 54 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 34 decese la categoria de peste 80 de ani.

153 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar 7 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 12.366. Dintre acestea, 1.475 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 7.124.135 de teste RT-PCR și 778.493 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 13.677 de teste RT-PCR (6.286 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 7.391 la cerere) și 5.742 de teste rapide antigenice.

Sursa foto: Inquam Photos / Octav Ganea

Comentarii


    Lasă un răspuns


    Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

    MainNews

    FREE
    VIEW