Monday, September 20, 2021
Jurnalism corect


CORONAVIRUS | 196 de decese și 5.231 de cazuri, raportate în ultimele 24 de ore. 1.466 de pacienți sunt internați în ATI

By Matthew Garvey , in Stirile zilei , at 6 aprilie 2021

Grupul de Comunicare Strategică a raportat, marți, 196 de decese și 5.231 de noi cazuri de COVID-19, în ultimele 24 de ore. În spitale, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 14.052. Dintre acestea, 1.466 sunt internate în ATI. 

Până astăzi, 6 aprilie, pe teritoriul României, au fost confirmate 983.217 cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

880.429 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 5.231 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 14.052. Dintre acestea, 1.466 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 6.849.813 teste RT-PCR și 661.094 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 24.809 teste RT-PCR (15.422 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 9.387 la cerere) și 12.721 de teste rapide antigenice.

Decese

Până astăzi, 24.386 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 05.04.2021 (10:00) – 06.04.2021 (10:00) au fost raportate 196 de decese (109 bărbați și 87 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brașov, Brăila, Buzău, Călărași, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Covasna, Dâmbovița, Dolj, Galați, Gorj, Hunedoara, Hunedoara, Iași, Maramureș,  Mehedinți, Mureș, Neamț, Olt, Prahova, Satu Mare, Sălaj, Sibiu, Suceava, Timiș, Tulcea, Vaslui, Vrancea, Ilfov și Municipiul București.

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 20-29 ani, 1 deces la categoria de vârstă 30-39 ani, 5 decese la categoria de vârstă 40-49 ani, 12 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 65 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 64 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 48 decese la categoria de peste 80 de ani.

184 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 7 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități, iar pentru 5 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

Situația pe județe

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba189121023,78
2.Arad212951053,85
3.Argeș24576912,65
4.Bacău23998832,19
5.Bihor258701703,21
6.Bistrița-Năsăud10588552,52
7.Botoșani13100692,08
8.Brașov401571794,97
9.Brăila11905772,82
10.Buzău11218631,78
11.Caraș-Severin9793612,09
12.Călărași9179512,38
13.Cluj509723856,40
14.Constanța394401904,21
15.Covasna7221372,64
16.Dâmbovița21101972,63
17.Dolj243141102,77
18.Galați248371253,31
19.Giurgiu10043323,24
20.Gorj8762231,55
21.Harghita7197201,30
22.Hunedoara206501744,49
23.Ialomița9864392,71
24.Iași394881572,51
25.Ilfov412713408,68
26.Maramureș19550341,37
27.Mehedinți7481492,22
28.Mureș21080832,58
29.Neamț16938682,07
30.Olt13280421,91
31.Prahova312221762,50
32.Satu Mare12067442,03
33.Sălaj9921352,72
34.Sibiu238611043,40
35.Suceava23110730,92
36.Teleorman121741022,89
37.Timiș503122354,96
38.Tulcea7588212,48
39.Vaslui14965561,52
40.Vâlcea14817963,12
41.Vrancea9605431,44
42.Mun. București16593216856,92
43.Cazuri noi nealocate pe județe3563*-550 
 TOTAL983.2175.231 

Sursă foto: Inquam Photos / Octav Ganea

Comentarii


    Lasă un răspuns


    Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

    MainNews

    FREE
    VIEW