Wednesday, September 22, 2021
Jurnalism corect


CORONAVIRUS | 174 de decese și 6.149 de noi cazuri raportate în ultimele 24 de ore. 1.367 de pacienți sunt internați la ATI

By Matthew Garvey , in Stirile zilei , at 23 martie 2021

Grupul de Comunicare Strategică a raportat, marți, 174 decese și 6.149 de noi cazuri de COVID-19, în ultimele 24 de ore. În spitale, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 12.358. Dintre acestea, 1.367 sunt internate la ATI.

Până astăzi, 23 martie, pe teritoriul României, au fost confirmate 907.007 cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). 814.182 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 6.149 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 12.358. Dintre acestea, 1.367 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 6.520.795 de teste RT-PCR și 519.722 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 25.734 de teste RT-PCR (16.518 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 9.216 la cerere) și 12.687 de teste rapide antigenice.

Decese

Până astăzi, 22.442 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 22.03.2021 (10:00) – 23.03.2021 (10:00) au fost raportate 174 de decese (96 bărbați și 78 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brăila, Brașov, Buzău, Călărași, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Galați, Gorj, Harghita, Hunedoara, Iași, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Neamț, Prahova, Sălaj, Satu Mare, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timiș, Tulcea, Vaslui, Vrancea, Ilfov și București.

Dintre acestea, 2 decese au fost înregistrate la categoria de vârstă 30-39 ani, 5 decese la categoria de vârstă 40-49 ani, 12 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 49 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 57 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 49 decese la categoria de peste 80 de ani.

163 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 2 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități, iar pentru 9 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

Situația pe județe

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba174811183,41
2.Arad195001092,92
3.Argeș228841041,86
4.Bacău22363991,72
5.Bihor238061182,56
6.Bistrița-Năsăud9754541,88
7.Botoșani12119681,59
8.Brașov369703194,76
9.Brăila10952702,34
10.Buzău10360411,17
11.Caraș-Severin9105391,59
12.Călărași8465621,90
13.Cluj459193975,05
14.Constanța361931893,68
15.Covasna6532261,62
16.Dâmbovița198101062,47
17.Dolj22383242,72
18.Galați226951112,36
19.Giurgiu9138633,13
20.Gorj8245482,43
21.Harghita6767201,06
22.Hunedoara185651284,21
23.Ialomița9036481,96
24.Iași369801542,15
25.Ilfov366503017,47
26.Maramureș18871602,22
27.Mehedinți6868551,88
28.Mureș19512901,78
29.Neamț15731632,06
30.Olt12439371,59
31.Prahova29147511,62
32.Satu Mare11321912,36
33.Sălaj9276583,26
34.Sibiu22240922,99
35.Suceava22404821,06
36.Teleorman11082612,12
37.Timiș466453716,14
38.Tulcea7006311,59
39.Vaslui14175671,41
40.Vâlcea13569622,68
41.Vrancea9042551,26
42.Mun. București1498886956,22
43.Cazuri noi nealocate pe județe5119*1312 
 TOTAL907.0076.149 

Sursă foto: Inquam Photos/Octav Ganea

Comentarii


    Lasă un răspuns


    Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

    MainNews

    FREE
    VIEW