Thursday, February 22, 2024
Jurnalism corect


CORONAVIRUS | 148 de decese și 6.333 de cazuri în ultimele 24 de ore. 1.288 de pacienți sunt internați la ATI

By Matthew Garvey , in Stirile zilei , at 12 decembrie 2020

Grupul de Comunicare Strategică a anunțat sâmbătă 127 decese și 7.067 de cazuri de COVID-19 în ultimele 24 de ore. De asemenea, 1.288 de pacienți sunt internați în stare gravă în secțiile ATI. 

Până astăzi, 12 decembrie, pe teritoriul României, au fost confirmate 551.900 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). 451.477 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 6.333 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 11.886. Dintre acestea, 1.288 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 4.413.212  teste. Dintre acestea, 26.389 au fost efectuate în ultimele 24 de ore, 17.098 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 9.291 la cerere.

De asemenea, de la ultima informare făcută de GCS, au fost raportate și rezultatele a 10 teste prelucrate anterior ultimelor 24 de ore și transmise până la data de 12 decembrie.

Pe teritoriul României, 40.723 persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 11.419  persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 65.271 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 104 persoane.

Decese

Până astăzi, 13.264 persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 11.12.2020 (10:00) – 12.12.2020 (10:00) au fost raportate 148 decese (86 bărbați și 62 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Brăila, Brașov, Botoșani, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Galați, Gorj, Ialomița, Iași, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Prahova, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timiș, Vaslui, Vrancea, Ilfov și Municipiul București.

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 0-9 ani, 1 deces la categoria de vârstă 20-29 de ani, 3 decese la categoria de vârstă 30-39 de ani, 2 decese la categoria de vârstă 40-49 de ani, 10 decese la categoria de vârstă 50-59 de ani, 38 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 60 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 33 decese la categoria de peste 80 de ani.

142 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, pentru 2 pacienți decedați nu au fost înregistrate comorbidități, iar pentru 4 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

Situația pe județe

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba111561083,31
2.Arad128151173,54
3.Argeș163431933,72
4.Bacău147171262,4
5.Bihor158681463,21
6.Bistrița-Năsăud6553572,33
7.Botoșani7113902,07
8.Brașov219191274,4
9.Brăila67651113,2
10.Buzău7365941,88
11.Caraș-Severin5527492,38
12.Călărași5370732,95
13.Cluj256642745,1
14.Constanța221734376,76
15.Covasna4638331,7
16.Dâmbovița13083922,96
17.Dolj13551772,02
18.Galați128722283,53
19.Giurgiu5135502,57
20.Gorj4704210,97
21.Harghita498190,95
22.Hunedoara10192572,72
23.Ialomița5597763,22
24.Iași235352412,32
25.Ilfov193943446,75
26.Maramureș9404731,68
27.Mehedinți4464441,83
28.Mureș136251322,52
29.Neamț10100571,32
30.Olt8342751,25
31.Prahova216221102,89
32.Satu Mare6382602,51
33.Sălaj5850251,41
34.Sibiu155991423,65
35.Suceava142071111,44
36.Teleorman6426812,11
37.Timiș219932623,95
38.Tulcea4531553,2
39.Vaslui8915612,1
40.Vâlcea8898642,32
41.Vrancea6360671,5
42.Mun. București8452711566,89
43.Cazuri noi nealocate pe județe3625*528 
 TOTAL551.9006.333 

Sursă foto: Inquam Photos / Octav Ganea

Comentarii


    Lasă un răspuns


    Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

    WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
    MainNews

    FREE
    VIEW