Sunday, October 2, 2022
Jurnalism corect


CORONAVIRUS | 146 de decese și 4.310 de cazuri în ultimele 24 de ore / 1.234 de pacienți sunt internați la ATI

By Matthew Garvey , in Stirile zilei , at 24 decembrie 2020

Grupul de Comunicare Strategică a anunțat joi 146 de decese și 4.310 de cazuri de COVID-19 din 27.653 de teste în ultimele 24 de ore. De asemenea, 1.234 de pacienți sunt internați în stare gravă în secțiile ATI.

Până astăzi, 24 decembrie, pe teritoriul României, au fost confirmate 608.561 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). 523.829 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 4.310 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 10.351. Dintre acestea, 1.234 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 4.689.628 de  teste. Dintre acestea, 27.653 au fost efectuate în ultimele 24 de ore, 19.032 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 8.621 la cerere.

De asemenea, de la ultima informare făcută de GCS, au fost raportate și rezultatele a 5.261 de teste prelucrate anterior ultimelor 24 de ore și transmise până la data de 24 decembrie.

Pe teritoriul României, 39.537 persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 10.047 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 59.018 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 141 de persoane.

Decese

Până astăzi, 14.912 persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 23.12.2020 (10:00) – 24.12.2020 (10:00) au fost raportate 146 de decese (87 bărbați și 59 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Argeș, Bacău,  Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brăila, Brașov, Buzău, Caraș-Severin,  Constanța, Covasna, Dâmbovița, Dolj, Galați, Giurgiu, Harghita, Hunedoara, Ialomița, Iași, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Neamț, Olt, Prahova,  Satu Mare, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timiș,  Vâlcea, Vaslui, Vrancea, Ilfov și Municipiul București.

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă  30-39 de ani, 3 decese la categoria de vârstă 40-49 de ani, 12 decese la categoria de vârstă 50-59 de ani, 37 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 55 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 38 decese la categoria de peste 80 de ani.

140 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, pentru 2 pacienți decedați nu au fost înregistrate comorbidități, iar pentru 4 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

Situația pe județe

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba11908532,29
2.Arad13696872,18
3.Argeș179981732,52
4.Bacău15801821,7
5.Bihor17172952,54
6.Bistrița-Năsăud7119561,94
7.Botoșani7879741,71
8.Brașov243362184,13
9.Brăila78491163,1
10.Buzău8028501,59
11.Caraș-Severin6098651,87
12.Călărași6043502,34
13.Cluj283582284,04
14.Constanța249991844,17
15.Covasna4902341,00
16.Dâmbovița14181752,05
17.Dolj14644781,62
18.Galați150722332,86
19.Giurgiu5989652,5
20.Gorj4955290,75
21.Harghita5240160,52
22.Hunedoara112321592,09
23.Ialomița6482512,97
24.Iași260712141,37
25.Ilfov226943046,43
26.Maramureș10180431,71
27.Mehedinți4818261,58
28.Mureș14634891,98
29.Neamț10711751,12
30.Olt91151060,96
31.Prahova232581012,06
32.Satu Mare6770311,36
33.Sălaj6069211,11
34.Sibiu16525552,21
35.Suceava15161751,34
36.Teleorman7312902,48
37.Timiș247222764,00
38.Tulcea5121422,39
39.Vaslui98761012,04
40.Vâlcea9527571,88
41.Vrancea6924531,14
42.Mun. București9547610965,13
43.Cazuri noi nealocate pe județe3616*-816 
 TOTAL608.5614.310 

Sursă foto: Inquam photos/ Octav Ganea

Comentarii


Lasă un răspuns


Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
MainNews

FREE
VIEW