Monday, September 26, 2022
Jurnalism corect


CORONAVIRUS | 133 de decese și 6.118 cazuri din 38.754 de teste, în ultimele 24 de ore. 1.226 de pacienți sunt internați în ATI

By Vîrban Robert , in Stirile zilei , at 16 martie 2021

Grupul de Comunicare Strategică a anunțat, marți, 133 de decese și 6.118 noi cazuri de COVID-19 din 38.754 de teste, în ultimele 24 de ore, iar un număr de 1.226 de pacienți sunt internați în secțiile ATI. 

În total, în România au fost înregistrate 868.799 de persoane infectate dintre care 21.698 au decedat.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba168141303,03
2.Arad18687692,43
3.Argeș22190761,42
4.Bacău21563451,37
5.Bihor228901462,17
6.Bistrița-Năsăud9354511,38
7.Botoșani11711551,47
8.Brașov353042734,11
9.Brăila10476431,70
10.Buzău10057360,92
11.Caraș-Severin8838461,33
12.Călărași8099571,34
13.Cluj438593563,83
14.Constanța347432103,02
15.Covasna6295401,24
16.Dâmbovița190861072,13
17.Dolj21379532,05
18.Galați217871391,79
19.Giurgiu8675762,68
20.Gorj7851782,27
21.Harghita6567250,87
22.Hunedoara175112133,43
23.Ialomița8716401,45
24.Iași357211611,83
25.Ilfov343281394,85
26.Maramureș183851052,34
27.Mehedinți6554531,60
28.Mureș18853521,35
29.Neamț15167971,75
30.Olt12058281,26
31.Prahova28401901,19
32.Satu Mare108761112,30
33.Sălaj8883652,99
34.Sibiu21432882,43
35.Suceava21974951,03
36.Teleorman10634501,71
37.Timiș442784115,86
38.Tulcea6762201,19
39.Vaslui13764651,27
40.Vâlcea13022822,38
41.Vrancea8768111,10
42.Mun. București1412787834,24
43.Cazuri noi nealocate pe județe5209*1248
 TOTAL868.7996.118

Până marți, 16 martie, 21.698 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 15.03.2021 (10:00) – 16.03.2021 (10:00) au fost raportate 133 de decese (75 bărbați și 58 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Bacău, Bistrița-Năsăud, Bihor, Botoșani, Brăila, Brașov, Buzău, Călărași, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Galați, Gorj, Harghita, Hunedoara, Ialomița, Iași, Maramureș, Mehedinți, Neamț, Olt, Prahova, Sălaj, Satu Mare, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timiș, Tulcea, Vaslui, Vrancea, Ilfov și București.

Dintre acestea, două decese au fost înregistrate la categoria de vârstă 30-39 ani, cinci decese la categoria de vârstă 40-49 ani, nouă decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 27 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 45 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 45 decese la categoria de peste 80 de ani.

132 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar pentru 1 pacient decedat nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 11.096. Dintre acestea, 1.226 sunt internate în ATI. 

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 6.361.756 de teste RT-PCR și 451.560 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 26.186 de teste RT-PCR (16.882 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 9.304 la cerere) și 12.185 de teste rapide antigenice.

De asemenea, de la ultima informare făcută de GCS, au fost raportate și rezultatele a 383 de teste RT-PCR, prelucrate anterior ultimelor 24 de ore și transmise până la data de 16 martie a.c.

Pe teritoriul României, 54.612 persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 14.757 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 52.495 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 85 de persoane.

Sursa foto: Inquam Photos / Octav Ganea

Comentarii


    Lasă un răspuns


    Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

    WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
    MainNews

    FREE
    VIEW