Friday, December 3, 2021
Jurnalism corect


CORONAVIRUS | 127 de decese și 7.067 de cazuri în ultimele 24 de ore. 1.288 de pacienți sunt internați la ATI

By Matthew Garvey , in Stirile zilei , at 10 decembrie 2020

Grupul de Comunicare Strategică a anunțat joi 127 decese și 7.067 de cazuri de COVID-19 în ultimele 24 de ore. De asemenea, 1.288 de pacienți sunt internați în stare gravă în secțiile ATI. 

Până astăzi, 10 decembrie, pe teritoriul României, au fost confirmate 539.107 cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). 434.679 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 7.067 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 12.251. Dintre acestea, 1.288 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 4.356.567 de  teste. Dintre acestea, 31.437 au fost efectuate în ultimele 24 de ore, 21.078 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 10.359 la cerere.

Pe teritoriul României, 42.757 persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 11.637 de  persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 89.673 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 115 persoane.

Decese

Până astăzi, 12.948 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 09.12.2020 (10:00) – 10.12.2020 (10:00) au fost raportate 127 decese (71 bărbați și 56 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Brăila, Brașov, Botoșani, Buzău, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Covasna, Dolj, Galați, Harghita, Hunedoara, Ialomița, Iași, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Neamț, Olt, Prahova, Satu Mare, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timiș, Vâlcea, Vaslui și Municipiul București.

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 20-29 de ani, 1 deces la categoria de vârstă 30-39 de ani, 2 decese la categoria de vârstă 40-49 de ani, 18 decese la categoria de vârstă 50-59 de ani, 34 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 34 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 37 decese la categoria de peste 80 de ani.

124 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, pentru 1 pacienți decedat nu au fost înregistrate comorbidități, iar pentru 2 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

Situația pe județe

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba109251083,51
2.Arad125941653,68
3.Argeș159562384,16
4.Bacău144661632,46
5.Bihor155491613,12
6.Bistrița-Năsăud6430712,35
7.Botoșani6975862,22
8.Brașov214822434,93
9.Brăila65391033,39
10.Buzău7200611,87
11.Caraș-Severin5409792,3
12.Călărași5183913,1
13.Cluj250594075,3
14.Constanța212835106,99
15.Covasna4543451,54
16.Dâmbovița128272382,95
17.Dolj133601292,14
18.Galați124992723,55
19.Giurgiu49581052,65
20.Gorj4640201,15
21.Harghita4942171,04
22.Hunedoara99641202,72
23.Ialomița5415373,1
24.Iași229763652,47
25.Ilfov187246646,94
26.Maramureș9264571,82
27.Mehedinți4364441,88
28.Mureș133311472,68
29.Neamț9998711,48
30.Olt81851021,22
31.Prahova212652833,09
32.Satu Mare6258532,9
33.Sălaj5793381,6
34.Sibiu153901364,25
35.Suceava140151161,53
36.Teleorman62641032,21
37.Timiș214122493,86
38.Tulcea4372593,08
39.Vaslui87851252,27
40.Vâlcea87401282,42
41.Vrancea6244791,5
42.Mun. București8150417626,76
43.Cazuri noi nealocate pe județe4025*-983 
 TOTAL539.1077.067 

Sursă foto: Inquam photos/ Octav Ganea

Comentarii


    Lasă un răspuns


    Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

    MainNews

    FREE
    VIEW