Monday, May 23, 2022
Jurnalism corect


CORONAVIRUS | 121 de decese și 5.719 cazuri din 34.343 de teste, în ultimele 24 de ore

By Vîrban Robert , in Stirile zilei , at 6 ianuarie 2021

Grupul de Comunicare Strategică a anunțat miercuri 121 de decese și 5.719 de cazuri de COVID-19 din 34.343 de teste, în ultimele 24 de ore. De asemenea, 1.070 de pacienți sunt internați în stare gravă în secțiile ATI. În total, în România au fost înregistrate 654.007 de persoane infectate, din care 586.764 s-au vindecat și 16.299 au decedat. 

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba12587901,87
2.Arad14314761,18
3.Argeș190051221,61
4.Bacău167331211,29
5.Bihor182182071,84
6.Bistrița-Năsăud7561431,42
7.Botoșani8510751,43
8.Brașov258732062,57
9.Brăila8463751,98
10.Buzău8427610,92
11.Caraș-Severin6650871,75
12.Călărași6477401,22
13.Cluj308272293,09
14.Constanța270852932,87
15.Covasna5112410,79
16.Dâmbovița151571291,66
17.Dolj156121011,33
18.Galați165931701,72
19.Giurgiu6489471,59
20.Gorj5145200,58
21.Harghita5388230,46
22.Hunedoara119891141,33
23.Ialomița7025981,87
24.Iași281683581,13
25.Ilfov251372924,12
26.Maramureș111011161,82
27.Mehedinți5124311,16
28.Mureș15363811,25
29.Neamț11268551,07
30.Olt9625560,65
31.Prahova243651051,25
32.Satu Mare7201631,1
33.Sălaj6326471,12
34.Sibiu17233841,34
35.Suceava162041161,32
36.Teleorman7983791,72
37.Timiș271073853,31
38.Tulcea5544391,51
39.Vaslui107191191,67
40.Vâlcea10089831,39
41.Vrancea7204370,48
42.Mun. București1047629443,62
43.Cazuri noi nealocate pe județe4244*161
 TOTAL654.0075.719

Până miercuri, 16.299 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 05.01.2021 (10:00) – 06.01.2021 (10:00) au fost raportate 121 de decese (77 bărbați și 44 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brăila, Caraș-Severin, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Galați, Gorj, Harghita, Hunedoara, Ialomița, Iași, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Prahova, Satu Mare, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timiș, Tulcea, Vaslui, Vâlcea, Vrancea și București.

Dintre acestea, opt decese au fost înregistrate la categoria de vârstă 40-49 de ani, 7 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 23 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 46 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 37 decese la categoria de peste 80 de ani.

116 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, pentru 2 pacienți decedați nu au fost înregistrate comorbidități, iar pentru 3 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 8.847. Dintre acestea, 1.070 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 4.902.726 de teste. Dintre acestea, 34.343 au fost efectuate în ultimele 24 de ore, 22.072 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 12.271 la cerere.

Pe teritoriul României, 26.141 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 8.711 persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 40.672 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 47 de persoane.

Sursa foto: Inquam photos / Octav Ganea

Comentarii


    Lasă un răspuns


    Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

    WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
    MainNews

    FREE
    VIEW