Sunday, October 17, 2021
Jurnalism corect


CORONAVIRUS | 111 decese și 4.951 cazuri din 31.393 de teste, în ultimele 24 de ore. 1.106 pacienți sunt internați la ATI

By Vîrban Robert , in Stirile zilei , at 7 ianuarie 2021

Grupul de Comunicare Strategică a anunțat joi 111 de decese și 4.951 de cazuri de COVID-19 din 31.393 de teste, în ultimele 24 de ore. De asemenea, 1.106 pacienți sunt internați în stare gravă în secțiile ATI. În total, în România au fost înregistrate 658.958 de persoane infectate, din care 591.596 s-au vindecat și 16.410 au decedat

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba12639521,88
2.Arad144321181,22
3.Argeș191061011,62
4.Bacău168911581,39
5.Bihor183471291,87
6.Bistrița-Năsăud7615541,49
7.Botoșani8580701,49
8.Brașov260932202,63
9.Brăila8502391,72
10.Buzău8469420,89
11.Caraș-Severin6707571,78
12.Călărași6512351,29
13.Cluj312314043,24
14.Constanța272641792,88
15.Covasna5152400,97
16.Dâmbovița152891321,77
17.Dolj157311191,37
18.Galați167411482,36
19.Giurgiu6532431,79
20.Gorj5163180,54
21.Harghita539680,45
22.Hunedoara120971081,46
23.Ialomița7039141,74
24.Iași283982301,23
25.Ilfov253151784,11
26.Maramureș11147461,81
27.Mehedinți5150261,14
28.Mureș15444811,29
29.Neamț11352841,11
30.Olt97411160,63
31.Prahova244861211,25
32.Satu Mare7246451,19
33.Sălaj6371451,21
34.Sibiu17303701,4
35.Suceava163301261,37
36.Teleorman8049661,74
37.Timiș274473403,44
38.Tulcea5580361,52
39.Vaslui10777581,61
40.Vâlcea10164751,43
41.Vrancea7238340,49
42.Mun. București1057029403,66
43.Cazuri noi nealocate pe județe4190*-54
 TOTAL658.9584.951

Până joi, 16.410 persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 06.01.2021 (10:00) – 07.01.2021 (10:00) au fost raportate 111 decese (80 bărbați și 31 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Argeș, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brăila, Brașov, Buzău, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Galați, Gorj, Harghita, Hunedoara, Iași, Maramureș, Mureș, Neamț, Olt, Prahova, Satu Mare, Sibiu, Suceava, Timiș, Tulcea, Vaslui, Vrancea, Ilfov și București.

Dintre acestea, un deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 20-29 de ani, patru decese la categoria de vârstă 40-49 ani, nouă decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 26 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 41 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 30 decese la categoria de peste 80 de ani.

Toate decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 8.846. Dintre acestea, 1.106 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 4.934.119 teste. Dintre acestea, 31.393 au fost efectuate în ultimele 24 de ore, 20.599 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 10.794 la cerere.

Pe teritoriul României, 26.961 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 8.620 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 40.651 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 65 de persoane.

Sursa foto: Inquam Photos / Octav Ganea

Comentarii


    Lasă un răspuns


    Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

    MainNews

    FREE
    VIEW