Wednesday, January 19, 2022
Jurnalism corect


CORONAVIRUS | 111 decese și 2.676 de cazuri, în ultimele 24 de ore. 967 de pacienți sunt internați la ATI

By Vîrban Robert , in Stirile zilei , at 2 februarie 2021

Grupul de Comunicare Strategică a anunțat marți 111 de decese și 2.676 de cazuri de COVID-19, în ultimele 24 de ore. De asemenea, 967 de pacienți sunt internați în stare gravă în secțiile ATI. În total, în România au fost înregistrate 732.732 de persoane infectate, din care 678.473 s-au vindecat și 18.513 au decedat.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba13929791,6
2.Arad15777261,1
3.Argeș20303320,69
4.Bacău18751281,00
5.Bihor20152531,35
6.Bistrița-Năsăud8278280,99
7.Botoșani9920481,48
8.Brașov289541032,12
9.Brăila9348150,76
10.Buzău901670,48
11.Caraș-Severin7714171,25
12.Călărași719090,79
13.Cluj357561692,36
14.Constanța30060971,46
15.Covasna5582240,66
16.Dâmbovița16659581,13
17.Dolj17531371,11
18.Galați18972811,35
19.Giurgiu7335190,9
20.Gorj5822380,91
21.Harghita5826130,56
22.Hunedoara13713781,47
23.Ialomița7695210,89
24.Iași31417850,87
25.Ilfov28712892,43
26.Maramureș138781272,77
27.Mehedinți5591120,71
28.Mureș16784681,02
29.Neamț12804431,31
30.Olt1059390,45
31.Prahova26138350,91
32.Satu Mare8493741,68
33.Sălaj7224281,91
34.Sibiu18549531,03
35.Suceava190461201,63
36.Teleorman9037601,03
37.Timiș327201903,17
38.Tulcea609780,74
39.Vaslui12072450,96
40.Vâlcea11111301,07
41.Vrancea7780160,41
42.Mun. București1190112521,96
43.Cazuri noi nealocate pe județe1392*252
 TOTAL732.7322.676

Până marți, 18.513 persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 01.02.2021 (10:00) – 02.02.2021 (10:00) au fost raportate 111 decese (67 bărbați și 44 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Arad, Argeș, Botoșani, Brașov, Buzău, Călărași, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Galați, Gorj, Harghita, Ialomița, Iași, Maramureș, Mureș, Neamț, Olt, Prahova, Sălaj, Satu Mare, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timiș, Tulcea, Vaslui, Vrancea și București.

Dintre acestea, opt decese au fost înregistrate la categoria de vârstă 40-49 ani, șapte decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 29 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 39 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 28 decese la categoria de peste 80 de ani.

106 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, doi pacienți decedați nu au prezentat comorbidități, iar pentru trei pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 7.855. Dintre acestea, 967 sunt internate la ATI. 

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 5.472.825 de  teste RT-PCR și 128.485 teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 23.287 de teste RT-PCR (14.755 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 8.532 la cerere) și 7.180 de teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 40.092 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 10.310  persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 57.896 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 166 de persoane.

Sursa foto: Inquam Photos / Virgil Simonescu

Comentarii


    Lasă un răspuns


    Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

    MainNews

    FREE
    VIEW