Thursday, October 28, 2021
Jurnalism corect


CORONAVIRUS | 111 de decese și 3.812 de cazuri în ultimele 24 de ore / 1.233 de pacienți sunt internați la ATI

By Matthew Garvey , in Stirile zilei , at 25 decembrie 2020

Grupul de Comunicare Strategică a anunțat vineri 111 de decese și 3.812 de cazuri de COVID-19 din 27.653 de teste în ultimele 24 de ore. De asemenea, 1.233 de pacienți sunt internați în stare gravă în secțiile ATI.

Până astăzi, 25 decembrie, pe teritoriul României, au fost confirmate 612.373 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). 530.308 pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 3.812 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 9.833. Dintre acestea, 1.233 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 4.706.490 de  teste. Dintre acestea, 16.862 au fost efectuate în ultimele 24 de ore, 11.262 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 5.600 la cerere.

Pe teritoriul României, 39.211 persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 9.677 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 58.974 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 141 de persoane.

 

Decese

Până astăzi, 15.023 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 24.12.2020 (10:00) – 25.12.2020 (10:00) au fost raportate 111 decese (70 bărbați și 41 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău,   Botoșani, Brăila, Brașov, Călărași, Caraș-Severin,  Constanța, Dâmbovița, Dolj, Galați, Gorj, Harghita, Ialomița, Iași, Maramureș, Mehedinți, Olt, Prahova,  Satu Mare, Sălaj, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timiș, Vaslui, Ilfov și Municipiul București.

Dintre acestea, 2 decese au fost înregistrate la categoria de vârstă 40-49 de ani, 8 decese la categoria de vârstă 50-59 de ani, 28 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 40 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 33 decese la categoria de peste 80 de ani.

109 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, pentru 1 pacient decedat nu au fost înregistrate comorbidități, iar pentru 1 pacient decedat nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

Situația pe județe

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba11975672,28
2.Arad13754582,12
3.Argeș181201222,44
4.Bacău15872711,63
5.Bihor17251792,39
6.Bistrița-Năsăud7148291,85
7.Botoșani7922431,66
8.Brașov244941583,82
9.Brăila7901522,94
10.Buzău8068401,52
11.Caraș-Severin6128301,8
12.Călărași6084412,48
13.Cluj284791213,82
14.Constanța251941954,00
15.Covasna491080,98
16.Dâmbovița14273922,04
17.Dolj14737931,67
18.Galați15157852,63
19.Giurgiu6045562,36
20.Gorj4972170,71
21.Harghita5251110,46
22.Hunedoara11287551,98
23.Ialomița6513312,84
24.Iași262121411,22
25.Ilfov228601666,24
26.Maramureș10226461,71
27.Mehedinți4847291,48
28.Mureș14704701,9
29.Neamț10751401,13
30.Olt9134190,91
31.Prahova234541962,06
32.Satu Mare6794241,3
33.Sălaj6080111,03
34.Sibiu166301052,05
35.Suceava15196351,29
36.Teleorman7373612,35
37.Timiș249021803,83
38.Tulcea5159382,24
39.Vaslui9923471,99
40.Vâlcea9581541,74
41.Vrancea6954301,02
42.Mun. București960135374,76
43.Cazuri noi nealocate pe județe4045*429 
 TOTAL612.3733.812 

 

 

 

Sursă foto: Inquam Photos / George Calin

Comentarii


    Lasă un răspuns


    Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

    MainNews

    FREE
    VIEW