Saturday, November 27, 2021
Jurnalism corect


CORONAVIRUS | 108 de decese și 5.010 de cazuri, în ultimele 24 de ore. Numărul pacienților internați la ATI a ajuns la 1.166

By Matthew Garvey , in Stirile zilei , at 12 martie 2021

Grupul de Comunicare Strategică a anunțat vineri 108 de decese și 5.010 de noi cazuri de COVID-19, în ultimele 24 de ore, iar un număr de 1.166 de pacienți sunt internați în secțiile ATI.

Până astăzi, 12 martie, pe teritoriul României, au fost confirmate 850.362 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). 777.715 pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 5.010 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 10.515. Dintre acestea, 1.166 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 6.286.442 de teste RT-PCR și 400.798 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 27.588 de teste RT-PCR (15.891 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 11.697 la cerere) și 9.995 teste rapide antigenice.

Decese

Până astăzi, 21.360 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 11.03.2021 (10:00) – 12.03.2021 (10:00) au fost raportate 108 decese (58 bărbați și 50 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Bacău, Bihor,  Botoșani, Brașov, Brăila, Caraș-Severin, Călărași, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Galați, Gorj, Hunedoara, Ialomița, Iași, Maramureș, Mehedinți, Neamț, Prahova, Satu Mare, Sălaj, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timiș, Tulcea, Vrancea, Ilfov și București.

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 20-29 ani, 1 deces la categoria de vârstă 30-39 ani, 2 decese la categoria de vârstă 40-49 ani, 14 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 28 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 33 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 29 decese la categoria de peste 80 de ani.

105 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar 3 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități.

Situația pe județe

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba164741012,56
2.Arad182991062,06
3.Argeș21882801,14
4.Bacău21220791,18
5.Bihor22474941,86
6.Bistrița-Năsăud9217521,30
7.Botoșani11512651,26
8.Brașov344332493,37
9.Brăila10288651,35
10.Buzău9906370,74
11.Caraș-Severin8712481,12
12.Călărași7951351,07
13.Cluj428782913,32
14.Constanța339812862,46
15.Covasna6211441,04
16.Dâmbovița18730801,82
17.Dolj209021031,75
18.Galați214241351,53
19.Giurgiu8440632,11
20.Gorj7620732,07
21.Harghita6490230,76
22.Hunedoara169761532,78
23.Ialomița8576371,22
24.Iași351692151,53
25.Ilfov334282733,92
26.Maramureș18078912,29
27.Mehedinți6395281,26
28.Mureș186371091,16
29.Neamț148801211,52
30.Olt11898631,12
31.Prahova28048600,93
32.Satu Mare10630902,04
33.Sălaj8682662,64
34.Sibiu210701142,09
35.Suceava21741510,94
36.Teleorman10458651,57
37.Timiș429833395,24
38.Tulcea6677251,05
39.Vaslui13589441,16
40.Vâlcea12723581,96
41.Vrancea8679541,03
42.Mun. București1378017393,46
43.Cazuri noi nealocate pe județe4200*106 
 TOTAL850.3625.010 

Sursă foto: Inquam Photos / Octav Ganea

Comentarii


    Lasă un răspuns


    Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

    MainNews

    FREE
    VIEW