Monday, November 29, 2021
Jurnalism corect


CORONAVIRUS | 101 de decese și 4.342 de cazuri, în ultimele 24 de ore. Rata de incidență în București a depășit pragul de 3 la mia de locuitori

By Vîrban Robert , in Stirile zilei , at 5 martie 2021

Grupul de Comunicare Strategică a anunțat vineri 101 de decese și 4.342 de noi cazuri de COVID-19, în ultimele 24 de ore, iar un număr de 1.067 de pacienți sunt internați în secțiile ATI. Bucureștiul ar putea intra, din nou, în scenariul roșu, după ce a ajuns la o rată de incidență de 3,05 cazuri la mia de locuitori în ultimele 14 zile. 

În total, în România au fost înregistrate 820.931 de persoane infectate, din care 752.234 s-au vindecat și 20.586 au decedat.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba15893762,36
2.Arad17713902,16
3.Argeș21442670,98
4.Bacău20740891,28
5.Bihor21796921,49
6.Bistrița-Năsăud8975371,16
7.Botoșani11199521,28
8.Brașov330472173,25
9.Brăila9976390,96
10.Buzău9698360,75
11.Caraș-Severin8487421,12
12.Călărași7735220,78
13.Cluj413372843,60
14.Constanța327701011,90
15.Covasna603380,94
16.Dâmbovița18190871,70
17.Dolj201231221,83
18.Galați208051051,43
19.Giurgiu8064661,64
20.Gorj7205472,06
21.Harghita6333160,77
22.Hunedoara162181062,70
23.Ialomița8376281,11
24.Iași342411431,29
25.Ilfov321862413,31
26.Maramureș174421182,98
27.Mehedinți6191261,18
28.Mureș18187500,96
29.Neamț14334571,33
30.Olt11588571,09
31.Prahova27588770,77
32.Satu Mare10190712,07
33.Sălaj8278472,36
34.Sibiu204661022,00
35.Suceava21327661,08
36.Teleorman10096381,31
37.Timiș407203545,50
38.Tulcea6531220,96
39.Vaslui13227311,06
40.Vâlcea12202701,64
41.Vrancea8421350,93
42.Mun. București1324529273,05
43.Cazuri noi nealocate pe județe3109*-19
 TOTAL820.9314.342

Până vineri, 5 martie, 20.785 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 04.03.2021 (10:00) – 05.03.2021 (10:00) au fost raportate 101 decese (49 bărbați și 52 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Bacău, Bihor, Brăila, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brașov, Călărași, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Galați, Gorj, Harghita, Iași, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Neamț, Olt, Satu Mare, Sălaj, Sibiu, Suceava, Timiș, Vâlcea, Vrancea, Ilfov și București.

Dintre acestea, un deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 30-39 ani, 3 decese la categoria de vârstă 40-49 ani, 10 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 37 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 28 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 22 decese la categoria de peste 80 de ani.

97 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 3 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități, iar pentru 1 pacient decedat nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 9.222. Dintre acestea, 1.067 sunt internate la ATI. 

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 6.133.554 de teste RT-PCR și 342.496 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 27.868 de teste RT-PCR (16.471 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 11.397 la cerere) și 8.469 de teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 45.407 persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 13.212 persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 49.963 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 127 de persoane.

Sursa foto: Inquam Photos / Virgil Simionescu

Comentarii


    Lasă un răspuns


    Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

    MainNews

    FREE
    VIEW