Tuesday, May 28, 2024
Jurnalism corect


CORONAVIRUS | 10 decese și 103 de cazuri, raportate în ultimele 24 de ore / 202 de pacienți sunt internați în ATI

By Matthew Garvey , in Stirile zilei , at 15 iunie 2021

Grupul de Comunicare Strategică a raportat, marți, 10 decese și 103 de cazuri de COVID-19, în ultimele 24 de ore. În spitale, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 1.037, dintre care 202 sunt în ATI.

Până astăzi, 15 iunie, pe teritoriul României, au fost confirmate 1.079.879 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). 1.044.563 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 103 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 1.037. Dintre acestea, 202 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 8.132.876 de teste RT-PCR și 1.301.420 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 17.532 de teste RT-PCR (8.526 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 9.006 la cerere) și 12.101 teste rapide antigenice

Decese

Până astăzi, 31.957 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 14.06.2021 (10:00) – 15.06.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 96 de decese (66 bărbați și 30 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Argeș, Bihor, Buzău, Caraș-Severin, Călărași, Cluj, Harghita, Ialomița, Iași, Neamț, Olt, Prahova, Sibiu și Municipiul București.

86 dintre aceste decese sunt anterioare intervalului mai sus menționat și au fost introduse în baza de date, la solicitarea Ministerului Sănătății, de către Direcțiile de Sănătate Publică din țară, în urma verificărilor efectuate.

Astfel, 2 dintre acestea s-au produs în luna iulie 2020, 1 în august 2020, 1 în octombrie 2020, 9 în noiembrie 2020, 19 în decembrie 2020, 15 în luna ianuarie 2021, 11 în februarie, 19 în martie 2021, 5 în aprilie 2021 și 4 în mai 2021, în județele Argeș, Bihor, Buzău, Cluj, Harghita, Ialomița, Iași și Olt.

Dintre cele 96 de decese, 1 a fost înregistrat la categoria de vârstă 20-29 de ani, 2 la categoria de vârstă 30-39 de ani, 3 la categoria de vârstă 40-49 de ani, 5 la categoria de vârstă 50-59 de ani, 20 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 32 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 33 decese la categoria de vârstă peste 80 ani.

90 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar 6 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități.

Situația pe județe

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba2125700,2
2.Arad2365400,12
3.Argeș2741730,16
4.Bacău2605100,04
5.Bihor2927170,14
6.Bistrița-Năsăud1186900,05
7.Botoșani1416910,07
8.Brașov4367220,1
9.Brăila1328720,08
10.Buzău1257800,06
11.Caraș-Severin1147210,15
12.Călărași1005100,06
13.Cluj5752540,13
14.Constanța4293530,08
15.Covasna855010,11
16.Dâmbovița2248700,08
17.Dolj2662010,07
18.Galați2763240,09
19.Giurgiu1101600,06
20.Gorj920600,02
21.Harghita827910,07
22.Hunedoara2286410,04
23.Ialomița1078620,1
24.Iași4238930,07
25.Ilfov4508110,12
26.Maramureș2038740,06
27.Mehedinți833420,06
28.Mureș2395210,1
29.Neamț1896070,11
30.Olt1460130,09
31.Prahova3533240,22
32.Satu Mare1298430,05
33.Sălaj1094200,09
34.Sibiu2649300,12
35.Suceava2420100,06
36.Teleorman1371000,12
37.Timiș5431260,08
38.Tulcea843200,04
39.Vaslui1597510,08
40.Vâlcea1642910,12
41.Vrancea1068930,05
42.Mun. București183596140,13
43.Cazuri noi nealocate pe județe 

 

432*

17 
 TOTAL1.079.879103 

Sursă foto: Inquam Photos / Octav Ganea

Comentarii


    Lasă un răspuns


    Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

    MainNews

    FREE
    VIEW