Sunday, April 21, 2024
Jurnalism corect


CORONAVIRUS 1.816 cazuri de COVID din 10.916 de teste, în ultimele 24 de ore/ 54 de persoane au decedat

By Redactia , in Stirile zilei , at 24 ianuarie 2021 Etichete: ,

Grupul de Comunicare Strategică anunță că, în ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 1.816 cazuri de COVID din 10.916 de teste, numărul total al îmbolnăvirilor ajungând la 711.010. 653.125 de pacienți au fost declarați vindecați. În intervalul menționat au fost raportate 54 de decese. 1.020 persoane sunt internate la ATI. Județul Timiș este în scenariul roșu privind incidența cazurilor înregistrate la 14 zile, cu un indice de 3,52.

Distribuția pe județe a cazurilor:

 

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba13498361,53
2.Arad15413271,38
3.Argeș19996230,86
4.Bacău18295631,35
5.Bihor19659731,61
6.Bistrița-Năsăud8079181,05
7.Botoșani9477311,5
8.Brașov280231162,25
9.Brăila9191141,43
10.Buzău8850140,52
11.Caraș-Severin7483271,86
12.Călărași698191,02
13.Cluj34476882,9
14.Constanța29284441,83
15.Covasna5457150,89
16.Dâmbovița16214421,23
17.Dolj17034791,25
18.Galați18366401,68
19.Giurgiu7173511,26
20.Gorj5574100,76
21.Harghita569360,59
22.Hunedoara13156581,33
23.Ialomița7481180,87
24.Iași30584940,8
25.Ilfov27788522,91
26.Maramureș12845662,47
27.Mehedinți5457140,8
28.Mureș16354331,06
29.Neamț12343361,24
30.Olt10376240,58
31.Prahova25607250,93
32.Satu Mare8068261,67
33.Sălaj6971331,85
34.Sibiu18213271,23
35.Suceava18181831,87
36.Teleorman871531,2
37.Timiș310861273,52
38.Tulcea5974191,09
39.Vaslui11721251,2
40.Vâlcea10834431,23
41.Vrancea7631170,6
42.Mun. București1155323422,37
43.Cazuri noi nealocate pe județe1877*-175
 TOTAL711.0101.816

 

„Până astăzi, 17.776 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 23.01.2021 (10:00) – 24.01.2021 (10:00) au fost raportate 54 decese (33 bărbați și 21 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Argeș, Bacău, Bihor, Botoșani,  Brăila, Brașov, Călărași, Caraș-Severin, Cluj, Dâmbovița, Mehedinți, Satu Mare, Sibiu, Suceava, Timiș, Vaslui, Vâlcea și București.

Dintre acestea, 3 decese au fost înregistrate la categoria de vârstă 40-49 ani, 3 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 10 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 19 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 19 decese la categoria de peste 80 de ani.

53 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar 1 pacient decedat nu a prezentat comorbidități.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 7.803. Dintre acestea, 1.020 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 5.300.790 de teste RT-PCR și 77.927 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 10.916 teste RT-PCR (6.491 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 4.425 la cerere) și 3.586 de teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 46.125 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 10.725 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 71.601 persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 146 de persoane.

 În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 1.594 de apeluri la numărul unic de urgență 112.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 23 ianuarie, 5.813 sancţiuni contravenţionale, în valoare de 1.108.755 de lei.

De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, au fost întocmite, ieri, 4 dosare penale pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal”, transmit autorităţile

Sursa foto: Inquam Photos / Octav Ganea

Comentarii


    Lasă un răspuns


    Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

    WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
    MainNews

    FREE
    VIEW