Monday, March 30, 2020
Jurnalism corect


Câți bani a încasat Administraţia Penitenciarelor din munca deţinuţilor în ultimii doi ani

By Madalina Balaceanu , in Stirile zilei , at 9 februarie 2020 Etichete: , ,

În anul 2019 numărul condamnaților care au ieșit la muncă a scăzut, comparativ cu anul 2018. Dacă acum doi ani s-a înregistrat un efectiv mediu de 7.054 de condamnați implicați în activități lucrative, în anul trecut au muncit doar 6.523. Din activitățile deținuților, Administrația Penitenciarelor a încasat în ultimii doi ani aproximativ 31 de milioane de euro, potrivit răspunsului ANP la solicitarea jurnaliștilor mainnews.ro.

Deținuții nu sunt obligați prin lege să iasă la muncă. Odată încarcerați, acestora li se verifică aptitudinile și doar dacă doresc să muncească o pot face. În urma activităților efectuate, deținuților le intră în cont 40% din banii încasați lunar, dar pot avea și alte beneficii.

Penitenciarul Timișoara se află pe primul loc în topul încasărilor în anul 2019. În urma activității condamnaților, penitenciarul din Timișoara a câștigat peste 3 milioane de euro. Pe locul doi se află Penitenciarul Rahova, care a încasat peste 1.500.000 de euro, de două ori mai puțin decât penitenciarul de pe primul loc, deși are aproape de două ori mai mulți deținuți. Totodată, al treilea penitenciar din țară în topul încasărilor este Penitenciarul Jilava, care a încasat aproape 1.200.000 de milioane de euro.

Cei mai puțini bani i-a încasat penitenciarul Galați. Deși sunt aproape 500 de condamnați încarcerați acolo, penitenciarul a încasat doar 1.671 de euro, fiind urmat de penitenciarul din Slobozia ( 10 mii de euro) și penitenciarul din Miercurea Ciuc (13 mii de euro).

Citeste si:  Demisii la Spitalul Mioveni. Medicii, nemulțumiți de decizia ca unitatea medicală să trateze pacienții cu coronavirus

Iată un tabel cu încasările tuturor penitenciarelor din România în perioada 2018-2019

20182019
1A.N.P. BUCUREȘTI
1Penitenciarul AIUD3.419.0541.239.697
2Penitenciarul ARAD6.530.2295.736.527
3Penitenciarul BACAU290.500 117.980
4Penitenciarul BAIA MARE1.244.315701.207
5Penitenciarul DEVA1.570.7811.568.357
6Penitenciarul BISTRITA1.573.2851.368.396
7Penitenciarul BOTOȘANI1.928.7452.361.541
8Penitenciarul BRĂILA406.434748.971
9Penitenciarul BUCUREȘTI-JILAVA5.255.8566.142.014
10Penitenciarul BUCUREȘTI-RAHOVA5.619.0097.242.372
11Penitenciarul CODLEA2.122.6322.324.384
12Penitenciarul MIOVENI347.254339.990
13Penitenciarul CRAIOVA2.800.5242.789.209
14Centrul de Detenție CRAIOVA353.452387.221
15Penitenciarul DROBETA-TURNU SEVERIN1.600.345854.585
16Penitenciarul FOCȘANI764.183676.021
17Penitenciarul GALAȚI6.2887.958
18Penitenciarul GHERLA4.772.4894.067.960
19Penitenciarul GIURGIU1.675.3682.009.411
20Penitenciarul IAȘI2.739.4212.123.524
21Penitenciarul MĂRGINENI613.065498.445
22Penitenciarul MIERCUREA CIUC201.32063.697
23Penitenciarul ORADEA1.377.062598.019
24Penitenciarul CRAIOVA-PELENDAVA593.051856.675
25Penitenciarul PLOIEȘTI1.295.1492.011.184
26Penitenciarul CONSTANȚA- POARTA ALBĂ3.312.4523.598.951
27Penitenciarul SATU MARE1.319.9861.246.597
28Penitenciarul SLOBOZIA2.61148.250
29Penitenciarul de femei PLOIEȘTI-TÂRGȘORUL NOU274.378832.155
30Penitenciarul TÂRGU MUREȘ1.478.7731.271.008
31Penitenciarul TÂRGU JIU1.458.890727.562
32Penitenciarul TIMIȘOARA9.758.42715.244.907
33Centrul de Detenție TICHILEȘTI
34Penitenciarul TULCEA1.766.8781.853.015
35Penitenciarul VASLUI1.625.1872.564.342
36Centrul Educativ BUZIAȘ4.53237.000
37Penitenciarul GĂESTI638.2571.300.328
38Centrul Educativ TÂRGU OCNA13.581
Total valoare sume încasate/an70.753.76375.559.460
Total valoare sume încasate perioada 2018-2019146.313.223

Munca deținuților este reglementată de Legea nr 254/2013 privind executarea pedepselor şi a măsurilor privative de libertate dispuse de organele judiciare în cursul procesului penal, astfel:

Citeste si:  Bani mai mulți în noul an. Salariul minim brut pe țară crește de la 2.080 la 2.230 de lei

Munca persoanelor condamnate în penitenciare de realizează:

-în regim de prestări de servicii pentru persoane fizice sau persoane juridice, în interiorul ori exteriorul penitenciarului;

– în regie proprie;

-pentru activităţi cu caracter gospodăresc necesare penitenciarului;

-în caz de calamitate;

-în caz de voluntariat;

-în alte cazuri, în condiţiile legii.

Administrația penitenciarului poate încheia contracte de prestări de servicii cu persoane fizice sau persoane juridice, inclusiv penitenciare, interesate în folosirea la muncă a persoanelor condamnate

Dacă în timpul executării pedepsei privative de libertate deținutul nu mai poate munci din cauza unui accident sau a unei boli profesionale, acesta beneficiază de pensie de invaliditate în condițiile legii.

Veniturile deținuților

Potrivit legii, veniturile realizate de persoanele condamnate pentru munca prestată nu constituie venituri salariale și se impozitează potrivit prevederilor legale care reglementează impunerea veniturilor realizate de persoanele fizice.

Veniturile realizate nu pot fi mai mici decât salariul de bază minim brut pe ţară garantat în plată, în raport cu programul de muncă.

Administrația penitenciarului în care se află persoana condamnată încasează veniturile câștigate din munca condamnatului și se repartizează astfel:

– 40% din venit revine persoanei condamnate, care poate folosi pe durata executării pedepsei privative de libertate 90% din acesta, iar 10% se consemnează pe numele său, la Trezoreria Statului, urmând să fie încasat în momentul punerii în libertate;

Citeste si:  Klaus Iohannis a promulgat legea privind înființarea Muzeului Holocaustului: Cine îi va trece pragul va fi mai câștigat

-60% din venit revine administraţiei penitenciarului, constituind venituri proprii care se încasează, se contabilizează şi se utilizează potrivit dispoziţiilor legale privind finanţele publice.

Comentarii


    Lasă un răspuns


    Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

    MainNews

    FREE
    VIEW