Thursday, October 6, 2022
Jurnalism corect


BREAKING CORONAVIRUS | Noi recorduri negative: 10.260 de noi cazuri și 123 de decese în ultimele 24 de ore. Numărul pacienților internați la ATI este de 1.001

By Matthew Garvey , in Stirile zilei , at 6 noiembrie 2020

Situație dramatică în ceea ce privește epidemia de COVID-19. Grupul de Comunicare Strategică a anunțat vineri că numărul de cazuri de coronavirus a trecut de 10.000. De asemenea, numărul deceselor raportate în ultimele 24 de ore a ajuns la 123. Un număr de 1001 pacienți internați în stare gravă în secțiile ATI. 

Până astăzi, 6 noiembrie, pe teritoriul României, au fost confirmate 287.062 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).  195.971 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 10.260 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 12.133. Dintre acestea, 1.001 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 3.418.245 de teste. Dintre acestea, 38.389 au fost efectuate în ultimele 24 de ore, 21.568 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 16.830 la cerere.
De asemenea, de la ultima informare făcută de GCS, au fost raportate și rezultatele a 238 de teste prelucrate anterior ultimelor 24 de ore și transmise până la data de 6 noiembrie.

Pe teritoriul României, 40.615 persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 10.186 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 66.563 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 14 persoane.

Decese

Până astăzi, 7.663 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 05.11.2020 (10:00) – 06.11.2020 (10:00) au fost raportate 123 decese (69 bărbați și 54 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brăila, Brașov, Călărași, Caraș-Severin, Constanța, Covasna, Dâmbovița, Galați, Giurgiu, Gorj, Harghita, Hunedoara, Ialomița, Iași, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Olt, Prahova, Sălaj, Sibiu, Suceava, Timiș, Tulcea, Vâlcea, Vaslui, Vrancea, Ilfov și Municipiul București.

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 20-29 de ani, 2 decese la categoria de vârstă 40-49 de ani, 13 decese la categoria de vârstă 50-59 de ani, 36 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 36 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 35 decese la categoria de peste 80 de ani.

119 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar pentru 4 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

Situația pe județe

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba61101915,09
2.Arad65002684,02
3.Argeș80622432,13
4.Bacău91782212,14
5.Bihor81753785,04
6.Bistrița-Năsăud33791113,13
7.Botoșani38591022,42
8.Brașov110304123,53
9.Brăila3719531,6
10.Buzău44101491,62
11.Caraș-Severin3005792,2
12.Călărași1965281,55
13.Cluj117407225,92
14.Constanța71172572,69
15.Covasna2516483,1
16.Dâmbovița74271722,82
17.Dolj78622263,38
18.Galați68861161,61
19.Giurgiu2171501,75
20.Gorj3274571,71
21.Harghita3480912,74
22.Hunedoara49771962,62
23.Ialomița2487532,02
24.Iași123633072,23
25.Ilfov73573172,63
26.Maramureș55232903,37
27.Mehedinți2426681,64
28.Mureș65762483,97
29.Neamț6835792,27
30.Olt41281091,44
31.Prahova109722542,1
32.Satu Mare23631362,29
33.Sălaj36791796,01
34.Sibiu68824164,86
35.Suceava102171452,0
36.Teleorman3619662,37
37.Timiș116756655,76
38.Tulcea1699471,25
39.Vaslui5541951,92
40.Vâlcea58391963,18
41.Vrancea3776901,2
42.Mun. București408776294,5
43.Cazuri noi nealocate pe județe5386*1701 
 TOTAL287.06210.260 

 

Sursă foto: Inquam Photos / Octav Ganea

Comentarii


    Lasă un răspuns


    Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

    WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
    MainNews

    FREE
    VIEW