Sunday, October 17, 2021
Jurnalism corect


BREAKING CORONAVIRUS | 9.460 de cazuri și 129 de decese. 1.172 de pacienți sunt internați la ATI

By Matthew Garvey , in Stirile zilei , at 14 noiembrie 2020

Până astăzi, 14 noiembrie, pe teritoriul României, au fost confirmate 353.185 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). 239.051 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 9.460 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 12.919. Dintre acestea, 1.172 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 3.667.896 de teste. Dintre acestea, 37.040 au fost efectuate în ultimele 24 de ore, 21.204  în baza definiției de caz și a protocolului medical și 15.836 la cerere.

Pe teritoriul României, 48.129 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 13.207  persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 79.532 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 23 de persoane.

Decese

Până astăzi, 8.813 persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 13.11.2020 (10:00) – 14.11.2020 (10:00) au fost raportate  129 de decese (73 bărbați și 56 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Argeș, Arad, București, Bacău, Bistrița-Năsăud, Brăila, Botoșani, Brașov, Buzău, Caraș-Severin, Constanța, Covasna, Dolj, Gorj, Galați, Giurgiu, Harghita, Hunedoara, Iași, Mehedinți, Maramureș, Mureș, Olt, Prahova, Sibiu, Sălaj, Satu Mare, Suceava, Timiș, Teleorman, Vâlcea și Vaslui.

Dintre acestea, 3 decese au fost înregistrate la categoria de vârstă 30-39 de ani, 5 decese la categoria de vârstă 40-49 de ani, 10 decese la categoria de vârstă 50-59 de ani, 31 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 48 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 32 decese la categoria de peste 80 de ani.

120 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități,  6 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități, iar pentru 3 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

Situația pe județe

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba76452385,98
2.Arad83962435,6
3.Argeș95652343,18
4.Bacău104231822,35
5.Bihor105223735,95
6.Bistrița-Năsăud43931694,21
7.Botoșani4643842,76
8.Brașov139324155,71
9.Brăila43142002,4
10.Buzău51941032,26
11.Caraș-Severin3659872,8
12.Călărași2749732,27
13.Cluj154686017,66
14.Constanța101503134,76
15.Covasna3216963,47
16.Dâmbovița87361903,37
17.Dolj96012783,71
18.Galați78081122,00
19.Giurgiu28021012,27
20.Gorj3707641,92
21.Harghita4000512,8
22.Hunedoara64311373,2
23.Ialomița3207782,78
24.Iași147823732,92
25.Ilfov99944204,98
26.Maramureș66741083,8
27.Mehedinți2908692,37
28.Mureș88083515,28
29.Neamț7846522,49
30.Olt53711731,89
31.Prahova143923363,87
32.Satu Mare35541353,98
33.Sălaj4532955,97
34.Sibiu99614268,17
35.Suceava112931992,2
36.Teleorman43531192,84
37.Timiș145913976,63
38.Tulcea2155932,15
39.Vaslui6208821,88
40.Vâlcea66031063,15
41.Vrancea4336851,61
42.Mun. București4905612745,18
43.Cazuri noi nealocate pe județe5207145 
 TOTAL353.1859.460 

Sursă foto: Inquam Photos / Octav Ganea

Comentarii


    Lasă un răspuns


    Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

    MainNews

    FREE
    VIEW