InterviuriPoliticRepublica MoldovaStirile zilei

INTERVIU Dan Barna, observator din partea Parlamentului European la alegerile din Republica Moldova: „Poziția de negociere a Maiei Sandu și a Guvernului este consolidată” / Care este orizontul de timp pentru aderarea la UE

Partidul Acțiune și Solidaritate, formațiunea fondată de președinta Maia Sandu, a obținut majoritatea parlamentară în Republica Moldova, cu 55 de mandate, în urma alegerilor de duminică. Într-un interviu acordat MainNews, europarlamentarul USR Dan Barna, prezent în Găgăuzia ca observator din partea Parlamentului European, a declarat că victoria categorică obținută de PAS va consolida pozițiile de negociere ale Republicii Moldova în procesul de aderare la Uniunea Europeană.

Democrația a învins duminică în Republica Moldova. În ciuda unei campanii masive de corupere electorală și dezinformare, finanțată și orchestrată de Moscova, basarabenii au decis să acorde un mandat ferm Partidului Acțiune și Solidaritate, unica formațiune pro-europeană relevantă la aceste alegeri, să îndrepte devisiv corabia către Uniunea Europeană.

Spre deosebire de alegerile prezidențiale din toamna anului trecut, autoritățile de la Chișinău și-au făcut mult mai bine temele, iar multe dintre tentativele de fraudare au fost înăbușite din fașă. Nici măcar în Găgăuzia, un bastion puternic al partidei pro-ruse, prezența nu a mai fost ca în rândurile precedente de alegeri, remarcă europarlamentarul Dan Barna, într-un interviu acordat MainNews. Observator din partea Parlamentului European în regiunea autonomă populată majoritar de etnici turci, Barna subliniază că alegerile au fost organizate foarte bine, la standardele unor democrații europene consolidate.

„A existat o nemulțumire reală din partea populației”

MainNews: Ce ați remarcat în timpul desfășurării acestui scrutin?

Dan Barna: Alegerile s-au desfășurat, din punct de vedere tehnic, în condiții foarte bune. Chiar unul dintre observatori, venit din Danemarca, care condusese mult timp autoritatea electorală de acolo, fost ministru de externe al Danemarcei, spunea că modul în care a ajuns Republica Moldova să organizeze alegeri este un standard la fel sau chiar deseori peste standardele unor țări europene cu democrații consolidate de zeci de ani.

Eu am făcut observarea în Găgăuzia. Un element interesant a fost participarea mult mai redusă decât de obicei a comunității, care este rusofilă în mare parte. Deși rezultatul a fost în favoarea socialiștilor, participarea a fost cu 7-8 procente sub media națională. Nu au ieșit la vot pentru că, din discuțiile cu oamenii, ceea ce propuneau socialiștii nu era perceput ca o soluție pentru viitorul Moldovei.

Inquam Photos / Elena Covalenco
Inquam Photos / Elena Covalenco

„Ajungerea la un acord și încheierea păcii ar da un imbold și o garanție în plus”

MainNews: Ce pași urmează acum pentru Republica Moldova în direcția aderării la Uniunea Europeană?

Dan Barna: Un lucru bun este mesajul pe care l-au dat cetățenii moldoveni. Practic, au dat mandat unui guvern care a condus țara într-o situație foarte dificilă: COVID, criză energetică, războiul din Ucraina. A existat o nemulțumire reală din partea populației, inclusiv în ceea ce privește reforma justiției. Totuși, cu toată dezinformarea și presiunea extraordinară care a existat din partea Rusiei – bani, încercări de cumpărare a voturilor, atacuri hibride – pare că cetățenii moldoveni au înțeles că ce au avut de votat a fost dacă să meargă în direcția integrării europene sau să meargă către Rusia. Victoria este indiscutabilă. Poziția de negociere a Maiei Sandu și a Guvernului este consolidată, având un mandat public puternic în spate.

Ca procedură, urmează deschiderea capitolelor de negociere. Comisia și Parlamentul sunt aliniate. Subiectul este în Consiliu. Vom vedea cum va fi abordată tema aceasta: dacă se deschid negocieri cu amândouă, dacă se face o decuplare cu un calendar…

MainNews: Care ar fi orizontul de timp pentru îndeplinirea obiectivului aderării? În ce măsură depinde asta de încheierea războiului din Ucraina?

Dan Barna: Mesajele care vin dinspre Comisie sunt că orizontul de timp pentru aderarea Moldovei este 2029-2030, acesta fiind termenul avut în vedere. Evident, conflictul din Ucraina are importanță în toată această dinamică. Ajungerea la un acord și încheierea păcii ar da un imbold și o garanție în plus că se va ajunge mai repede în direcția aceea. Dincolo de asta, îmi este greu să comentez, fiindcă situația este foarte dinamică. Însă perspectiva începerii negocierilor este foarte reală.

Articole Recomandate

Back to top button