Stirile zilei

Organizații civice și figuri publice cer CNCD să trimită un raportor la protestul anti-migranți de marți: „Ar fi un sprijin instituțional împotriva propagării urii”

Zeci de organizații civice și personalități publice au făcut apel la Consiliul Național pentru Combaterea Discriminării (CNCD) să trimită un reprezentant care să monitorizeze manifestația anti-migranți programată marți în fața Primăriei Capitalei. Semnatarii consideră că prezența unui raportor „ar oferi un sprijin instituţional important în faţa diseminării mesajelor urii” ce transformă migranții, aflați într-o poziție vulnerabilă, într-un „dușman al societății românești”.

„În contextul organizării unei manifestaţii de protest faţă de migranţi ce urmează a se desfăşura în data de 2 septembrie 2025, în faţa Primăriei Generale a Capitalei, vă adresăm rugămintea de a desemna un reprezentant al Consiliului Naţional pentru Combaterea Discriminării care să participe în calitate de monitor la acest eveniment”, se menționează într-un comunicat semnat de numeroase asociații și personalități publice.

Potrivit documentului, fenomenul „intensificării mesajelor de incitare la discriminare” afectează drepturi fundamentale, inclusiv „restrângerea exercitării drepturilor economice şi sociale, în special dreptul la muncă şi a unor condiţii de muncă echitabile, pe bază de rasă şi naţionalitate şi dreptul la demnitate personală”. Semnatarii atrag atenția că protestul împotriva migranților, denumiți de organizatori „imigranţi cu statut incert, provenind din populaţii non-europene, de rasă exclusiv non-albă”, poate crea un mediu „intimidant, ostil şi degradant”.

„Pentru a preveni abuzul cu caracter discriminatoriu al libertăţii de exprimare şi de asociere în spaţiul public, considerăm că prezenţa unui reprezentant CNCD ca monitor la manifestaţia aprobată de Primăria Generală a Capitalei în data de 2 septembrie a.c. ar oferi un sprijin instituţional important în faţa diseminării mesajelor urii care transformă migranţii, aflaţi într-o poziţie de inegalitate în raport cu majoritatea populaţiei, într-un duşman al societăţii româneşti. Un raport de monitorizare al evenimentului menţionat, cu un set de recomandări adresate autorităţilor publice, ar răspunde obligaţiilor prevăzute de Art 19 lit a) şi d) din Ordonanţa 137/2000 privind prevenirea şi sancţionarea tuturor formelor de discriminare”, se precizează în comunicat.

Primăria Capitalei a informat că a autorizat mitingul organizat de Asociația Noua Dreaptă și Partidul S.O.S. România, având ca motiv „nemulţumirea faţă de intenţia de lansare a proiectului Strategia de incluziune a migranţilor în municipiul Bucureşti”. Municipalitatea a subliniat că nu au fost identificate motive legale de respingere a cererii și că s-a aprobat participarea a 20 de persoane, precizând că „autorizarea unei adunări publice nu reprezintă asumarea sau validarea conţinutului mesajelor transmise de organizatori”.

Într-un anunț public, Noua Dreaptă a îndemnat la participare:

”Marţi, 2 septembrie 2025, vă invităm să manifestăm de la ora 11:00 în faţa Primăriei Municipiului Bucureşti, prin care noi, bucureştenii, să ne exprimăm împotrivirea faţă de anunţata intenţie a Primăriei de a inunda oraşul nostru iubit, în prezent unul dintre cele mai sigure şi liniştite metropole din Europa, cu imigranţi de orgine afro-asiatică! Atenţie dragi bucureşteni, acum nu mai e vorba de “bicicliştii” Glovo sau alţi muncitori din Pakistan, India, Nepal, Sri-Lanka, care oricum, din punct de vedere al Constituţiei României, se află în mod ILEGAL pe teritoriul ţării, ci este vorba ca în Bucureşti să fie aduşi, împotriva voinţei sau fără acordul populaţiei, imigranţi cu statut incert dar în mod sigur provenind din populaţii ne-europene, de rasă exclusiv non-albă”.

Institutul Național pentru Studierea Holocaustului din România „Elie Wiesel” a solicitat duminică Primăriei să retragă autorizația pentru miting, invocând prevederile legale care interzic manifestările discriminatorii. Potrivit instituției, apelul la protest „conţine formulări explicit discriminatorii şi stigmatizante” și constituie o chemare la mobilizare împotriva migranților, transformându-i în „dușmanul comun”.

Organizația a reamintit că incitarea la ură și discriminarea sunt fapte interzise și pot atrage răspundere penală.

Articole Recomandate

Back to top button