Stirile zilei
Trei pasaje importante din București vor fi reabilitate de Primăria Capitalei

Primăria Capitalei va demara procedurile pentru consolidarea și reabilitarea pasajelor Lujerului, Bucur Obor și pentru Podul Băneasa, aflate într-o stare tehnică nesatisfăcătoare, a anunțat miercuri primarul general, Nicușor Dan.
Conform expertizelor tehnice, au fost identificate degradări majore, precum fisuri în structura de rezistență, armături corodate și infiltrații.
Consiliului General al Municipiului București a aprobat indicatorii tehnico-economici și finanțarea necesară pentru aceste intervenții. Prin urmare, Primăria Capitalei poate demara procedurile de achiziție publică în vederea consolidării și reabilitării celor trei pasaje.
Investiția totală este estimată la 657,5 milioane de lei:
– Pasajul Lujerului – 392,6 milioane de lei,
– Pasajul Bucur Obor – 222,3 milioane de lei,
– Podul Băneasa – 42,5 milioane de lei.
„Este un pas esențial pentru siguranța și mobilitatea urbană din Capitală. Chiar dacă bugetul Municipiului București a fost serios afectat de tăierile impuse de actualul Guvern, nu putem lăsa investițiile care țin direct de siguranța traficului să stagneze”, a transmis Nicușor Dan.