China atacă la OMC tarifele vamale impuse de Donald Trump

Autoritățile din China au anunțat depunerea unei plângeri la Organizația Mondială a Comerțului împotriva taxelor vamale impuse de către SUA, relatează Reuters.
Oficialii statului asiatic susțin că măsurile adoptate de către SUA încalcă regulile OMC. Anterior depunerii plângerii, China a introdus contramăsuri de taxare cu 34% a bunurilor importate din America, momentul marcând o nouă escaladare în războiul comercial dintre primele două puteri economice ale planetei. Autoritățile de la Beijing au solicitat totodată SUA să anuleze ultimele taxe vamale introduse împotriva sa.
În afară de depunerea plângerii la OMC, China a mai decis introducerea de controale la exporturile sale de metale rare, o măsură care ar putea afecta accesul SUA la aceste materiale esențiale pentru producția de dispozitive electronice, baterii, dar și de arme.
Secretariatul organizației internaționale a confirmat primirea solicitării pentru consultări din partea Chinei. Consultările bilaterale reprezintă prima etapă a procesului de rezolvare a disputelor. Dacă nu este găsită o soluție în termen de 60 de zile, Beijingul poate solicita rezolvarea problemei de către Organismul de Soluționare a Disputelor al OMC.
Miercuri, președintele american Donald Trump a anunțat impunerea de taxe vamale în valoare de 34% Chinei. Acestea se adaugă celor de 20% anunțate anterior de către administrația de la Washington. În campania electorală, liderul de la Casa Albă a promis că va impune tarife de 60% pentru mărfurile importate din această țară. Măsurile protecționiste adoptate de către SUA de la preluarea mandatului de către acesta au provocat o undă de șoc pe piețele globale, înregistrându-se pierderi pe burse, dat fiind că taxele vamale vor aduce pierderi companiilor din toată lumea.
Sursa foto: Financial Times