Thursday, July 4, 2024
Jurnalism corect

David Popovici a câştigat pentru a doua oară consecutiv titlul european la 100 m liber

By Ana Teșcan , in Stirile zilei , at 19 iunie 2024

David Popovici a câştigat miercuri, 19 iunie, medalia de aur la proba de 100 m liber din cadrul Campionatelor Europene de nataţie de la Belgrad.

Popovici a încheiat proba cu timpul 46.88, conform News.ro. Pe locul doi s-a clasat Nandor Nemeth (Ungaria), cu timpul 47.49, iar pe trei a terminat sârbul Andrej Barna (47.66).

În urmă cu doi ani, la Roma, David Popovici a câştigat aurul continental la 100 m liber şi la 200 m liber. „Românul minune”, „tânărul care a stârnit un tunet”, sau „cel mai rapid înotător din lume” sunt câteva dintre laudele adresate atunci de jurnaliștii francezi.  Cotidianul Le Figaro l-a numit pe David „românul minune” și L’Equipe a remarcat performanțele înotătorului român în vârstă, atunci, de 17 ani.

Vara trecută, David Popovici a primit, în deschiderea Campionatului Mondial de Nataţie de la Fukuoka, Japonia, premiul pentru „Cel mai bun înotător din lume la masculin 2022”, acordat de Federația Internațională, World Aquatics.