Tuesday, April 16, 2024
Jurnalism corect


CORONAVIRUS | 96 de decese și 4.841 cazuri din 39.389 de teste, în ultimele 24 de ore. 1.100 pacienți sunt internați la ATI

By Vîrban Robert , in Stirile zilei , at 8 ianuarie 2021

Grupul de Comunicare Strategică a anunțat vineri 96 de decese și 4.841 de cazuri de COVID-19 din 39.389 de teste, în ultimele 24 de ore. De asemenea, 1.100 pacienți sunt internați în stare gravă în secțiile ATI. În total, în România au fost înregistrate 663.799 de persoane infectate, din care 595.007 s-au vindecat și 16.506 au decedat. 

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba12694551,85
2.Arad14510781,37
3.Argeș19169631,59
4.Bacău169981071,43
5.Bihor18446991,92
6.Bistrița-Năsăud7651361,49
7.Botoșani8656761,54
8.Brașov262391462,59
9.Brăila8590881,82
10.Buzău8505360,91
11.Caraș-Severin6767601,9
12.Călărași6574621,22
13.Cluj315202893,38
14.Constanța274331692,91
15.Covasna5198461,06
16.Dâmbovița15367781,83
17.Dolj158651341,38
18.Galați168931522,31
19.Giurgiu67081761,72
20.Gorj5193300,59
21.Harghita5434380,52
22.Hunedoara12164671,51
23.Ialomița7098591,82
24.Iași286102121,28
25.Ilfov256052904,14
26.Maramureș112781311,81
27.Mehedinți5175251,13
28.Mureș15526821,32
29.Neamț11447951,17
30.Olt9788470,79
31.Prahova245901041,29
32.Satu Mare7300541,23
33.Sălaj6421501,37
34.Sibiu17396931,38
35.Suceava16425951,45
36.Teleorman8092431,7
37.Timiș277533063,59
38.Tulcea5617371,51
39.Vaslui10858811,66
40.Vâlcea10214501,45
41.Vrancea7269310,63
42.Mun. București1065678653,69
43.Cazuri noi nealocate pe județe4196*6
 TOTAL663.7994.841

Până vineri, 16.506 persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 07.01.2021 (10:00) – 08.01.2021 (10:00) au fost raportate 96 de decese (60 bărbați și 36 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din  Argeș, Bacău, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brăila, Călărași, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Galați,  Harghita, Ialomița, Iași, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Neamț, Olt, Prahova, Sălaj, Satu Mare, Suceava, Teleorman, Timiș, Tulcea, Vaslui, Vrancea, Ilfov și București.

Dintre acestea, cinci decese au fost înregistrate la categoria de vârstă 40-49 ani, nouă decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 22 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 28 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 32 decese la categoria de peste 80 de ani.

89 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 3 pacienți decedați nu au înregistrat comorbidități, iar pentru patru pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 8.727. Dintre acestea, 1.100 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 4.973.508 teste. Dintre acestea, 31.592 au fost efectuate în ultimele 24 de ore, 18.834 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 12.758 la cerere. De asemenea, de la ultima informare făcută de GCS, au fost raportate și rezultatele a 7.797 de teste prelucrate anterior ultimelor 24 de ore și transmise până la data de 8 ianuarie a.c.

Pe teritoriul României, 28.287 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 8.585 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 43.171 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 55 de persoane.

Sursa foto: Inquam Photos/Octav Ganea

Comentarii


    Lasă un răspuns


    Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

    WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com