Wednesday, January 26, 2022
Jurnalism corect


CORONAVIRUS | 80 de decese și 1.319 de cazuri raportate în ultimele 24 de ore. 958 de pacienți sunt internați la ATI

By Matthew Garvey , in Stirile zilei , at 8 februarie 2021

Grupul de Comunicare Strategică a anunțat luni 80 de decese și 1.319 de cazuri de COVID-19, în ultimele 24 de ore. De asemenea, 958 de pacienți sunt internați în stare gravă în secțiile ATI. În total, în România au fost înregistrate 746.637 de persoane infectate, din care 692.681 s-au vindecat și 18.961 au decedat.

Până astăzi, 8 februarie, pe teritoriul României, au fost confirmate 746.637 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). 692.681 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 1.319 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 7.563. Dintre acestea, 958 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 5.587.941 de teste RT-PCR și 163.997 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 6.210 teste RT-PCR (4.089 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 2.121 la cerere) și 3.310 teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 39.701 persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 10.254 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 58.041 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 139 de persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 1.583 de apeluri la numărul unic de urgență 112.

Decese

Până astăzi, 18.961 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 07.02.2021 (10:00) – 08.02.2021 (10:00) au fost raportate 80 de decese (44 bărbați și 36 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Argeș, Bacău, Bihor, Botoșani, Brașov, Călărași, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Dolj, Gorj, Harghita, Hunedoara, Ialomița, Maramureș, Neamț, Sălaj, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timiș, Vâlcea, Ilfov și București.

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 40-49 ani, 9 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 19 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 35 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 16 decese la categoria de peste 80 de ani.

76 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 2 pacienți decedați nu a prezentat comorbidități, iar pentru 2 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

Situația pe județe

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba14288371,85
2.Arad16034121,11
3.Argeș20495260,65
4.Bacău19052740,91
5.Bihor20391151,12
6.Bistrița-Năsăud838260,87
7.Botoșani10164231,37
8.Brașov29542712,13
9.Brăila944270,66
10.Buzău9130140,52
11.Caraș-Severin786941,11
12.Călărași7291110,87
13.Cluj36490582,16
14.Constanța30478341,35
15.Covasna56570,69
16.Dâmbovița16858200,96
17.Dolj17936541,19
18.Galați19260531,14
19.Giurgiu7416120,72
20.Gorj6022211,15
21.Harghita591840,59
22.Hunedoara14112371,72
23.Ialomița7819100,95
24.Iași31943280,99
25.Ilfov29249722,31
26.Maramureș145881213,03
27.Mehedinți570190,78
28.Mureș1711271,12
29.Neamț13093271,22
30.Olt10780300,65
31.Prahova26415250,86
32.Satu Mare8783141,69
33.Sălaj738921,62
34.Sibiu18844421,06
35.Suceava19557411,59
36.Teleorman9224501,21
37.Timiș339311393,44
38.Tulcea615780,57
39.Vaslui12270150,9
40.Vâlcea11225160,89
41.Vrancea784740,31
42.Mun. București1209742591,94
43.Cazuri noi nealocate pe județe1509*-193 
 TOTAL746.6371.319 

Sursă foto: Inquam photos/Octav Ganea

Comentarii


    Lasă un răspuns


    Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *